Zamanımızı Yönetebiliyor Muyuz?

Zamanımızı Yönetebiliyor Muyuz?

Özellikle bu günlerde çoğumuzun söylediği bir şey var ; “ Bu aralar çok zamanım var fakat hiçbir şey yapamıyorum.” Bu kadar saatler dakikalar birbirini kovalarken biz sadece arkalarından el sallıyoruz hissine kapılıyorum bu cümleyi duyduğumda ya da gördüğümde. Burada fark ettiğim acı gerçek şu; zamanımızı yönetemiyoruz. Zaman yönetimi konusunda çok fazla eğitim, yazı, bilgi var. Ben de kendimce deneyimlediklerimle, konuştuklarımla bu konu hakkında birkaç kelime bir şey aktarmak istiyorum aslında…

Öncelikle zamanın tanımına bakmalıyız belki de… Türk Dil Kurumu’nda zaman “Bir işin, bir oluşun içinde geçtiği, geçeceği veya geçmekte olduğu süre, vakit” şeklinde tanımlanmıştır.  Katıldığım bir zaman yönetimi eğitiminde de konuşmacı zamanı tanımlarken bir cümle kurmuştu ve bu cümle benim için çarpıcı olmuştu diyebilirim; “Zamanı ya kullanırsın ya da akıp gider.”. Bu noktada bu yazımda da akıp gitmemesi için neler yapabiliriz bunlardan bahsetmek istiyorum açıkçası.

O zaman başlayalım.

Zaman hırsızlarının kim olduğunu belirleyip onlara sadece gerekli olan zamanı verelim.

Zaman hırsızları herkes için farklı olabilir ama günümüzde baktığımızda çoğumuz için ortak olan birkaç tane bulunmakta. Bunlara örnek vermek gerekirse; uyku, arkadaş çevresi, telefon bildirimleri, sosyal medya, bilgisayar sayılabilir. (Kendiniz için bu örnekleri çoğaltabilirsiniz tabi ki.)

Zaman hırsızlarını hayatımızdan çıkarmak elbette ki pek mümkün değil. Onları tamamen yok etmekten bahsetmiyorum, sadece onlar için gerekli zamanı ayırmak gerektiğini vurguluyorum fakat zaman hırsızları ile olan mücadelenin başlangıcında keskin çözümler kullanmak sizin için süreci hızlandırabilir. Sonrasında çözümünüzü alışkanlık haline getirdiğinizde zaten yaptığınızın size kazandırdıklarını görebileceksiniz. Bahsettiğim bu durumu kendi hayatımla örneklemem gerekirse benim en büyük zaman hırsızım bildirimler diyebilirim. Bu duruma bulduğum çözüm çok kesindi. Uzunca bir süre telefonumun sadece arama bildirimlerini açık tuttum.

Diğer bütün hesaplarımın bildirimlerini ancak o uygulamayı açtığımda gördüm. Bir süre sonra bu bildirimleri eski şekilde kullanmaya başladığımda hayatımda artık o kadar da yer kaplamadıklarını fark ettim.Siz de kendi zaman hırsızlarınıza böyle küçük ama kararlı  çözümler üretebilirsiniz.

Yapacağımız işlerde önemli ve önemsizi belirlemeliyiz ve önce önemlileri yapmalıyız.

Katıldığım eğitimde elime bir tablo verildi ve o gün ve bir hafta boyunca yapacağım işlerden önemli ve önemsizleri yazmam istendi. Sonrasında bu tabloyu önemsiz önemli diye ortadan ikiye bölmemiz söylendi. Ardından önemsiz kısmını yırtmam parçalamam istendi. Sonucunda birkaç gün için yapılacaklar listem hazırdı.

Bugün hayatımda sürekli kağıtları ikiye bölüp bu tabloyu yapmasam da önemli mi önemsiz mi diye kafamda sınırlandırma yapabiliyorum.  Bu da önemsiz bir işi önemli olmadan araya sıkıştırmama neden olmadan bütün her şeyin zamanında yapılmasını sağlıyor.

Belki siz de bugün yapacağınız işleri bu şekilde sınıflandırabilirsiniz ve önemsiz kısmını kesip atarak elinizde yapılacaklar listesi ile kalabilirsiniz.

Doğru yapılacaklar listesi hazırlamalıyız.

Bu konuda çoğumuz o listeyi abartmayı çok seviyoruz. Gerçekçi hedeflerimiz olmadığı zaman da zamanı yönetemediğimizi düşünüp aslında daha da az iş yapmaya başlayabiliyoruz. Kendi gücünüze uygun bir yapılacaklar listesi hazırlayın ve yapmanız gerekenleri yaptıkça mutlu olmaya bakın.

Umutsuzluk yok !

Çoğumuz ama benim zamanım yok ki, bunu mu yapacağım bu kadar sürede diyip yapabileceklerimizi rafa kaldırabiliyoruz. Bu noktada içinizdeki gücün farkında olun ve olumlu olmaya bakın derim. O zaman hem zaman yönetimi kolay olacak hem de işler kolaylıkla bitecektir.

Yazımın sonlarına doğru yaklaşırken zamanın öneminin farkında olmaya davet ediyorum hepimizi. Son olarak eğitimler sırasında yazdığım notlarımın arasında bulduğum güzel bir söz ile bitirmek istiyorum yazımı; “ Yaşamın bizim yaşadığımız kısmı kısacıktır fakat yaşamın geri kalanı zamandır.”

Zamanımızı doğru kullanabilmek dileğiyle…

Hoşça kalın.


Zamanımızı Yönetebiliyor Muyuz? Adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili görüşleriniz aşağıdaki yorum alanına yazabilir. Görsele tıklayarak Instagram hesabımıza göz atabilirsin.

Zamanımızı Yönetebiliyor

Soru Sormayı Başarabiliyor Muyuz?