Tüketen İnsan Üzerine

Tüketen İnsan Üzerine

Bilginin ve gerçeğin olduğu yerde yaşamak adına canımız yanacak!

Ulaşılabilirliğin dayanılmaz cazibesi bir kaç kötü kalpli dışında hepimize dokunmuştur. 

Öyle ki insanlar, bilgi ve hatta paraya kolay ulaşabilir durumdalar. Çağın getirdiği değersizlikten bahsetmiyorum -sadece ulaşmak basit.

Biriyle tanışıyoruz çok iyi dost oluveriyoruz sırlarımız, hayatımız, en mahrem hayallerimiz ortalığa saçılıyor, sonra bir bakıyoruz üç gün içinde bitmiş dostluğumuz ama yıkılmıyoruz, üzülmüyoruz, umursamıyoruz çünkü yeni dostlarımız oluyor yeni kirlenmişliklerimiz. Sözlerimizin anlamsız geldiği yeni kulaklara konuşuyoruz. 

Kadınlar seviyoruz, adamlar seviyoruz büyük aşklar yaşıyoruz sonra hiç olmamış gibi uyanıyoruz. Bilmediğimiz, tanımadığımız tenlerle sevişiyoruz. Ruhsuz, duygusuz sabahlara uyanıyoruz. Aşklarımızı da, kalplerimizi de tüketiyoruz. 

Elimizin altında, telefonlarımızın içinde, iş yerlerimizde, yaşadığımız apartmanlarda ve sokaklarda kolayca ulaşabildiğimiz her şeye karşı arsızlaşıyoruz. Zayıfı daha çok eziyoruz bu arsızlıkla birlikte. Sokaktaki hayvanları, iş yerindeki astımızı, hayatlarımızdaki kadını, adamı. Bu kısır döngü içinde tüketiyoruz her şeyi, birileri bizi eziyor bizde birilerini. 

-İyi ama nedir bu ezmek?

Bazen birkaç söz bazen gerçek kaba kuvvet, çoğu zaman ajite edilmiş bir duygusallık. Sonra çokça tehditler, korkuyla yaşamaya mahkum etmeler. İşini kaybedersin, bunları yaparsan sevdiğin hayatından gider, öyle dersen dostların darılır gibi fikirleri hiç fark ettirmeden birbirimizin uslarına yerleştiriveriyoruz.

Bir yandan kolayca bulup bir yandan da sıkıcı hislerle bunaltıyoruz birbirimizi. Ne zaman bu kadar kirlendik? Gencimiz, yaşlımız..

Çok küçük bir azınlık dışında tüm o sokakta koşturanlar. Ne zaman aşağılık gibi davranmaya başladık.

Ve erdemli kisveler oluşturduk tüm bu olanlara.. Ama dedik hep ama.

Ve çok çok yalanlar söylüyoruz. Basit, büyük, küçük, haklı, haksız nihayetinde tümü alçakça çok yalan.  Henüz çok gençlerimiz bile tüm yalanların gizli kalacağını zannediyorlar.

Fakat doğru olana eşlik edemez yalan. İnsan özünde iyi ve doğrudur ancak.

İnsan ‘kendi demini bozan çay gibidir’ bilginin ve gerçeğin olduğu yerde yaşamak adına canımız yanacak yine de huzurlu düşümüzden hiç bir zorba uyandıramayacak bizi. Henüz güneş doğmadı, gece örtüyor son kalan ayıplarımızı.

Artık biliyorsun, kutsaldır insanlığımız ve kurtarılacak bir yaprak dahi değerlidir hala!


Tüketen İnsan Üzerine adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Görüşlerinizi aşağıdaki yorum alanından belirtebilir. Görsele tıklayarak Instagram hesabımızdan bize destek olabilirsin.

Düşünceleri Yüzünden Öldürülen Filozof ve Bilim İnsanları