Tabloların Tablosu Guernica!

Eseri anlamak için yaratıcısını da tanımamız gerekir diye düşünüyorum. Pablo Picasso, 25 Ekim 1881 yılında Malaga’da doğmuştur baba mesleğini devam ettirerek küçük yaşta resme başlamıştır. İspanyol ressam ve heykeltıraş, 20. yüzyıl sanatının en bilinen isimlerinden (ki bu aslında acı bir durum çünkü içi boş bir ün.) ve kübizm akımının temelini atan sanatçılardandır desek hiçte abartmış olmayız.

Pablo Picasso

Evet güzel ressamımızı az çok tanımış olduk ele alacağımız eserimiz Guernica ise böyle bir arkadaş.

Eserimiz adını İspanya’da devam eden iç savaş sırasında Alman ve İtalyan savaş uçaklarının bombaladığı Kuzey İspanya’daki köyden almıştır. Bombardımanın ardından kasaba yerle bir olmuş, tarihte iz bırakacak bir katliam yaşanmıştır. Yapılan saldırının çoğunluğunu Alman kuvvetleri üstlense de İtalyan kuvvetleri destekte bulunarak, kasabadaki vahşetin günlerce sürmesine sebep olmuşlardır. Bunlar yaşanırken Paris’te sürgün halinde olan Pablo Picasso’dan İspanya Hükümeti, Paris Dünya Fuarı’nda sergilenmek için bir tablo yapmasını istemiş, ancak Picasso bombalanma haberini alana kadar ne çizeceğine karar vermemiştir. Picasso, Guernica’da yaşanan olaydan sonra nihai kararını vermiştir. Sanatçının 1937 yılında resmettiği bu başyapıt, Guernica’nın Nazi bombardımanına karşı açık bir protesto niteliğindedir. Resim acı ve şiddetin kişiselleştirilmiş sembolleriyle doludur. Renksiz resmin gazeteye benzer özelliği, koyu ve açık renklerin dikkat çekici tezatlığı güçlü bir etkiye sahiptir.

Tek tek figürleri incelemeye geçersek;

Kızgın Boğa

Resmin solundaki kızgın boğa figürü, o dönemde gelişmekte olan milliyetçilik akımının sembolü olarak resmedilmiştir. Bununla birlikte, İspanyol kültüründe de önemli bir yere sahip olan boğa, kuyruğundaki alevler ve tüten meşalelerle savaşın gerçek yüzünü göstermektedir.

Acılı kadın

Kızgın boğa figürünün hemen altında kendine yer bulan ölü bebeği tutan kadın figürü; acılar içinde çığlık atarak, bebeğin cansız bedeni ise kadının kucağında resmedilmiş. Savaşlarda zarar gören masum halkı temsil etmektedir.

At

Tablonun ortasındaki atın karnını delerek diğer bir yanından çıkan mızrak sebebiyle resmin tamamındaki “acıklı” havadan nasibini almış. At figürünün de savaşın acısını çeken İspanya halkını temsil ettiği söylenmektedir.

Ölü adam

Atın altında bulunan ölü adam ise kopuk kolu ile bir kılıç tutmakta, tuttuğu kılıcın ucundan çiçek filizlenmektedir. Diğer kolunda avuç içindeki kesikler bulunmaktadır. Kılıcın ucunda filizlenen çiçek geleceğe dair yeşeren umutları temsil ederken, avuç içindeki kesikler ise proleter sınıfını ezilmişliğini temsil etmektedir.

Ampul

Tablonun ortasında atın başının hemen üstündeki göz şeklinin içinde bir ampul figürü dikkat çekmektedir. İspanyolca ampul anlamına gelen ‘bombilla’ya gönderme yapmakla birlikte aynı zamanda ampul tanrı ve gelecek aydınlık günleri temsil etmektedir. Halkın savaş ve şiddet karşısında savunmasızlığını ve Tanrıya sığınmasını anlatmakta. Atın sağ tarafında endişeli ve korku dolu bir ifadeyle elinde gaz lambası tutan kadın ise tablodaki ışıklar arasındaki çatışmayı temsilen resmedilmiştir.

Açık kapı

Tablonun en dikkat çekici figürlerinden biri sağ tarafta koyu zemin üzerine resmedilmiş olan açık bir kapıdır. Kapı figürü, savaş sırasında yaşananlara karşı kaçış yolu, gelecekteki umutlara ışık tutmakla birlikte; yaşananlara karşı suskunluk sarmalı içinde kalındığını da anlatmaktadır.

Az biraz eseri size anlatmaya çalıştım artık söz hakkını Picasso’ya vererek sizden izin isteyelim daha sonraki tablolarımızda görüşmek üzere.

İspanyol mücadelesi gericiliğin insanlara ve özgürlüğe karşı savaşıdır. Benim bir sanatçı olarak tüm hayatım gericiliğe ve sanatın ölümüne karşı sürekli bir mücadeleden ibarettir. Nasıl olur da bir an herhangi biri gericiliğe ve ölüme destek verdiğimi düşünebilir? Üzerinde çalıştığım panelde – ki ona Guernica adını vereceğim – ve diğer tüm eserlerimde İspanya’yı bir acı ve ölüm okyanusunda boğan askeri sınıfa karşı duyduğum iğrenmeyi ifade ediyorum.

Yazıyı yazan ve tabloyu inceleyen KS üyesi 75lira