Sercan TUNALI’nın Sanat Evrenine Yolculuk

1-) Sevgili Sercan küçük yaşlarda güzel sanatlar lisesinde başlayan sanat maceran lisans ve üstü eğitimler ile devam etti. Seni sanatla buluşturan ilk şey neydi? Hatırlıyor musun?

 

Resim yeteneğim, ilkokulda katıldığım bir resim yarışmasından aldığım ödülle fark edildi. Ardından ailem hep o yöne yönlendirmeye çalıştı ve bu konuda her zaman destek verdiler. Ödül törenin ardından yaşadığım duyguları dün gibi hatırlıyorum. Gerçekten hayatımın bir kırılma dönemi olmuştu.

    

2-) Çizim yaparak kendini ifade etmek sana nasıl hissettiriyor?

     O kadar güzel bir his ki, etkilendiğim durumlar karşısında kağıda dökülmeyi çok seviyorum. Bu gerçekten içini dökmek gibi bir his oluyor. Dertleşmek.

     Orada çok özgür hissediyorum, çünkü orada sizi sadece dinleyen bir aydınlık var ve tamamen size ait bir alan.


3-) Genç çizerlere veya çizer adaylarına önerilerini duyabilir miyiz?


Çok çalışmaları gerekiyor. Bu her zaman söylenir biliyorum ancak başka bir yöntemi yok ne yazık ki. Hiçbir zaman başarısız olacaklarını düşünmesinler, motivasyonlarını her gün ortaya çıkardıkları yaratıcı işlerde aramalarını tavsiye edebilirim. Kendilerinden başka kimseyle rekabet etmemelerini öneririm, çünkü bu sayede dünya ile barış içinde olmaları ve ilerleyen süreçte etraflarında oluşacak toplulukla doğru ilişkiler kurmaları kolaylaşacaktır.

4-) Bir kaç pratik çizim önerisini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Karakalem çizim yaptıktan sonra mürekkeple temize çekebilirler. Ardından ışık ve gölge boyaması yapıp renklendirmeye geçebilirler. Bu sıralama çalışmalarınızı ortaya çıkarırken süreçleri ve vakti doğru kullanmayı sağlar.


5-) “Hayat mottomdur” diyebileceğin bir söz var mı?
Evet var. Paul Klee’nin bir sözü. “Çizgi, gezintiye çıkmış bir noktadır.” Bu o kadar büyük bir söz ki, içinde onlarca hikaye barındırıyor.

6-) Peki ya yeni projelerin neler?
 Bir kitap projem olacak. Toplama bir albüm gibi olabilir. Henüz netleşmedi. Bir de çizgi roman projem olacak. Çocukluğuma dair anılarımı çizmeyi planlıyorum. Bu beni oldukça heyecanlandırıyor, çünkü komik hikayelerim var 🙂

7-) Zaman zaman şarkı da söylüyorsun. Ritim, senin hayatının keyifli bir parçası. Gelecekte müzik ile ilgili daha büyük projelerin olacak mı?
    Güzel sanatlar lisesinde okurken ders aralarında piyano odalarına kaçıp giderdik. İlk gitarımı o zaman almıştım. Müzik, hayatımda her zaman vardı ve her zaman da olmasını istiyorum. Beni çok mutlu eden ve çalışmalarımı besleyen en önemli şey. İlerleyen süreçlerde profesyonel müzisyenlerle çalışma fırsatım olacak gibi görünüyor. Bir paylaşım içinde olmayı çok seviyorum. Beste ve söz yazımı üstüne denemeler yapıyorum. Geçtiğimiz aylarda yüksek lisans için müzik bölümünün sınavlarına hazırlanıyordum ancak salgın hastalık nedeniyle şu an bir durağanlık içinde olduğumu söyleyebilirim.

Sevgili Sercan bizimle yaptığın değerli paylaşımların için sonsuz teşekkür eder seni yeniden aramızda görebilmeyi dileriz. Sevgilerimizle…


[zombify_post]