Psikolojik Hastalıklar Sanatla Birleşti

Psikolojik Hastalıklar

Merhaba Bizce okurları. Sizi Sillvi ile tanıştırmak istiyoruz. Gerçekten başarılı bir çizer. En popüler psikolojik rahatsızlıklar bir canavar olsaydı nasıl görünürdü?

Sillvi psikolojik rahatsızlıkları görmezden gelmemek ve daha fazla farkında olmak için ilginç çizimlere imza atmış. Özellikle son dönemlerde iş, okul, sosyal hayatın stresi yetmiyormuş gibi pandemi düzeyinde bir salgınla boğuşuyoruz.

Haliyle bu durum birçok insanda psikolojik travmalara ve rahatsızlıklara dönüşebiliyor. Hadi bu eserleri birlikte inceleyelim ve o psikolojik rahatsızlıkları nasıl resmetmiş görelim.

Depresyon

Depresyon, binlerce insanı etkileyen oldukça yaygın bir rahatsızlık. Ruh halinizi kontrol etmenizi engelleyen bu duygu durum bozukluğu; hastaların hayata karşı umutsuz, uyuşuk ve ilgisiz hissetmesine neden olur. Ek olarak hastalar, kendilerini harekete geçirecek enerjiyi toplamakta zorlanır.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

TSSB / PTSD yani travma sonrası stres bozukluğu adındaki bu hastalık, yaşanan travmatik bir deneyimin ardından ortaya çıkar. Yaşanan bu travmatik olayın kişinin başına gelmesi ya da kişinin yakınında gerçekleşmesi bu olayı değiştirmez, hastalık her iki durumda da kendini belli edebilir. Kabus, anksiyete ve geçmişten gelen görüntüler şeklinde kendini hissettiren bu hastalık; yaşanan travmatik olayın tekrar tekrar hatırlanmasına neden olur. Hasta için gerçekten zor ve yorucu bir süreç olabilir.

Alzheimer

Alzheimer hastalığı, bir insanı olabilecek en kötü şekillerde etkileyen nörodejeneratif bir rahatsızlıktır. Aşamalı bir şekilde beyindeki hücrelerin ölmesine neden olan bu rahatsızlık, hastaların hafızalarını kaybetmelerine ve kendilerine bakamayacak duruma gelmelerine neden olur. Hastalık ilerledikçe kişiler, kendilerini tanıyamayacak duruma gelir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

DEHB ya da ADHD dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu adındaki bu hastalık, genellikle “fazla enerjik olma” şeklinde açıklansa da durum bundan çok daha ciddidir. DEHB hastaları, DEHB hastası olmayan insanlarla aynı beyin gelişimlerini göstermez ve sakince oturmak ya da bir işle meşgul olmak gibi temel aktiviteleri yapamaz. Diğer insanlarda olduğu gibi öz kontrol mekanizmalarına sahip değillerdir ve bu durum yaşamlarını fazlaca zorlaştırabilir.

Obsesif Kompülsif Bozukluk

Obsesif kompülsif bozukluk adındaki bu rahatsızlık kendini birçok farklı seviyede gösterebilir. OKB hastaları yaşamlarının çoğunu saplantılı ve tekrar eden düşüncelerle geçirir. Ayrıca rahatsızlığın birçok farklı çeşidi vardır. Örnek olarak bazı insanlar takıntılı bir şekilde temizlik yapmak isterken bazılarıysa sadece eşyaların belli bir simetride durmasını isteyebilir.

Anksiyete

Şu sıralar birçok insanın anksiyeteden muzdarip olduğu su götürmez bir gerçek. Ancak anksiyete hastaları diğer insanlardan çok daha fazla korku ve endişe yaşarlar. Kendilerini her şeyin kıyısındaymış gibi hissedebilir, paniğe kapılabilir hatta panik atak geçirebilirler. Günümüzde dünya üzerinde tanısı koyulmuş birçok farklı anksiyete tipi var ve hepsi birbirinden oldukça farklı. Dolayısıyla anksiyete hastalarının mücadele ettiği problemler hayatlarını oldukça zorlaştırabilir.

Anoreksiya

Anoreksiya, duygusal yeme bozukluğuna dayanan bir rahatsızlık türüdür. Hastalar, olması gerektiği kiloda ya da zayıf olsa bile kendilerini fazla kilolu hissedebilir. Bu gibi durumlarda yemek yemeyi azaltır ve kişinin kilosu tehlikeli seviyelere kadar düşer. Kendilerini aç bırakarak zayıflamaya odaklanan anoreksiya hastaları, hastalıklarının ilerlemesi halinde tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilir.

Bipolar Bozukluk

Bipolar bozukluk, hastanın çok hızlı bir şekilde ruh hali ve kişilik değişimleri yaşamasına sebep olan bir manik depresif rahatsızlık türüdür. Hastalar gün içerisinde enerjik ve neşeli hissettiği anlar yaşarken kısa bir süre geçince mutsuz ve depresif bir ruh haline bürünebilir. Kulağa çok ciddi bir hastalık gibi gelmese de hastalar, gerçekten zor mücadeleler verir ve günlük hayatları oldukça etkilenir.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu

ASPD yani antisosyal kişilik bozukluğu adındaki bu rahatsızlık, genellikle sosyopat ya da narsist insanlarla ilişkilendirilen bir hastalık türüdür. ASPD hastaları ahlaki normlardan yoksundur ve etrafındaki insanları ihtiyaçları için kullanma eğilimindedir. Çoğunlukla çevresindeki kişileri iten saldırgan bir yapıları vardır. Sosyal hayatı fazlasıyla etkileyen bu hastalık, mutlaka bir uzmanla görüşerek kontrol altına alınmalıdır.


Psikolojik Hastalıklar Sanatla Birleşti adlı makalemizi okuduğun için teşekkürler. Bizi Instagram’dan takip etmek istersen şu görsele tıklayabilirsin.

Öldürme Üzerine <Bu makale ilgini çekebilir!