Psikolog Kübra UYANIK İle İlişkiler Hakkında Samimi Bir Söyleşi

71
Psikolog Kübra UYANIK İle İlişkiler Hakkında Samimi Bir Söyleşi

reklam

1-) Merhaba Kübra. Bugün seninle ilişkiler hakkında bir söyleşi gerçekleştireceğiz. Ancak öncesinde seni tanıyalım. Kimdir psikolog Kübra Uyanık?
Güney Ukrayna Devlet Pedagoji Üniversitesi psikoloji bölümünden mezun oldum. Eğitim hayatımı Rusya’da Başkurt Akmulla Devlet Pedagoji Üniversitesi’nde başlayıp  Ukrayna’da tamamladım. Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği’nde danışmanlık hizmeti veriyorum. Yetişkin ve çocuk gruplarıyla mandala, terapötik kartlar  ve sanat terapisi atölyeleri yapıyorum. Oyun Terapisi , Masal Terapisi ve Bilişsel Davranışçı Terapi eğitmenliği yapıyorum.

2-) İlk olarak basit gibi görünen ama bizi çıkmazlara sokan kavram hakkında konuşalım. İlişki nedir ve romantik bir ilişkiyi herhangi bir ilişkiden farklı kılan şeyler nelerdir?
İlişki en bilinen ifadeyle kişileri birbirine bağlayan bağ, yakınlık, dostluktur. Romantik bir ilişkiyi diğer ilişkiden ayıran en önemli şey karşılıklı duygu bilgi hayat  paylaşımı ve fiziksel çekimdir diyebiliriz. Bir arada olunmasa da her an birlikteymiş gibi hareket edilmesidir. Bu da aradaki bağın ne kadar kuvvetli olduğunu gösterir. Çünkü, iletişimsizlik de bir ilişki biçimidir.

3-) Günümüzün modern hatta post-modern insanı için ilişkiler artık eskisi gibi değil. Eskiden olduğu gibi evliliğe dönük ve uzun süreli ilişkilerin sayısı hızla azalıyor. Bunu neye bağlıyorsun?
Günümüz insanı modern hayatın getirdiği koşullar yüzünden daha çok çalışmak daha çok kazanmak zorunda. Hayat koşullarının zorlaşması da evliliğin zorlaşmasına sebep oldu. Bir diğer sebebi de günümüzde her şeye çabuk ulaşılıyor hem sosyal medya kullanımının artması hem de imkanların kolaylaşması insanlarda tahammül etme bir ilişkiye emek verme duygularını azalttı. Nasıl olsa alternatifim çok rahatlığı  insanların ilişkilere olan bakış açısını değiştirdi. Ben insanların bu şekilde arayış içinde olmasını bir kısır döngüye benzetiyorum…

4-) İyi bir ilişki kurmak ve sürdürmek için ne yapılmalı?
İyi bir ilişki nedir? Bu kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bazı insanlar için iyi bir ilişki romantizmdir, paylaşımdır ya da maddi olanakları yüksek bir hayat sunan partnerdir. Bunları çoğaltabiliriz. Bize gerçekten ne iyi geliyor ne bizi mutlu ediyor. Bunları bilmemiz gerekiyor. Çünkü farkındalığı yüksek ve ne istediğini bilen bireylerin ilişkilerini daha sağlam temeller üzerine kurabiliyorlar.

5-) Kötü giden bir ilişkide hangi hamleler ilişkiyi iyileştirmeye yardımcı olabilir?
İlişki ne zaman ve hangi durumlardan sonra eskisi gibi devam etmemeye başladı  bunları iyi analiz etmek gerekiyor. Kötü giden iletişimsizlik, kendimizin ya da  partnerimizin kişisel problemleri, ilişkideki heyecanın , paylaşımın eskisi gibi olmaması bunları çoğaltabiliriz. Çözüme giden en kısa yol sorunun kaynağını bulmaktan geçer.

6-) İlişkide her iki tarafın da yerine getirmesi gereken sorumluluklar nelerdir?
İlişkiyi sağlam tutan dinamik karşılıklı sevgi, saygı ve anlayıştan geçer.Aşk, tutku, sevgi çok güzel duygular ama  sadece bunlar yeterli değil. Uzun ilişki için karşılıklı paylaşım, uyum, saygı bunlar da ilişkinin olmazsa olmazıdır.

7-) İlişkiyi bozan faktörler nelerdir?
Karşılıklı anlayış ve saygının olmaması. Bir tarafın daha çok emek harcaması ve her şeyi tolere etmesi. Bir yerden sonra insanı yorar ve vazgeçmeye sebep olur.

😎 Aldatmak nedir?
Aldatmak sadece fiilen yapılan bir davranış biçimi değildir bence düşüncede duyguda bir başka kişiyi düşünmek. İlişki için yapılamayacak vaadlerde bulunmak. Sırf partnerimiz daha bağlı olsun diye ciddi ilişki istiyor gibi yapak. Bunlar da aldatmaya girer.

9- ) Tarafların birinin veya her ikisinin de başka bir partnerinin olduğunu birbirlerine açıkça ifade ettikleri çok eşli ilişkiler yaşayan bireylerin durumu ile aldatmak-aldatılmak gibi durumları birbirinden nasıl ayırabiliriz?
Birden çok partneri olan bir bireyin öncelikle ne aradığını ne istediğini iyi analiz etmesi gerekir. Her ne kadar “heyecan olsun, herkes herkesle konuşuyor” denilse de genelde sevgisizlik ve kendiyle yüzleşemeyen insanların  yalnız kalmaktan korkması sebep oluyor buna. Yalnız kalırım değil de tek başımayım diyebilmek daha doğrudur diye düşünüyorum.

10-) Bir ilişkide o ilişkiyi yaşayanların affetmekte en çok zorlandığı şeyler nelerdir?
Aldatmak ve saygının bitmesi ilişkiyi bitiren en önemli sebeplerdir. Güven ve dayanışma dinamiği çok önemli.

11-) İlişkide asla  affedilmemesi gereken şeyler diye bir şey var mıdır?
Şiddet. Bir kere affettiğinizde devamının gelmesi olasılığı da çok yüksektir. Bir ilişki hatası olmasının ötesinde şiddet bir suçtur.

Aldatılmak da bir yerde tekrar aldatılmayı göze almaktır. Bunun affedilmesi en güç ilişki hatalarından biri olduğunu söyleyebiliriz ancak affedip affetmemek kişiden kişiye göre ve ikisinin yapısına göre değişebilir. Hepimizin önem verdiği kriterler ve değerler çok farklı.

12-) Affedilse bile ilişkinin otantikliğini kaybettiren; güven, sevgi ve aidiyet gibi duyguları zedeleyen şeyler nelerdir?
Aldatılmak güven ve saygının bitmesi bunlar ilişkinin temellerini bozar. Temeli bozulan bir ilişki sürekli sallanır.Karşılıklı anlayış güven sevgi eskisi gibi olmaz.

13-) Romantik ilişkilerde bağımlılık nasıl gelişiyor? Sosyo-ekonomik ve kültürel sebepler buna nasıl zemin hazırlıyor?
Öncelikle bağımlılık değilde bağlılık daha uygun bir ilişki seçimi olur.Maalesef ilişkilerde en çok yanlış yapılan ve ilişkiyi bitiren şey bağımlı ilişkilerdir.Kişi bir birey olduğunu unutmadan kendine ait özel alanı ve hayatı olduğu düşüncesiyle ilişkiye devam ettiğizaman hem uzun bir ilişki yaşamış olur hem de ilişki içinde karşılıklı duygu ve düşünce alışverişi sağlanabilir.

14-) Hepimizin aldatma potansiyeli vardır demek doğru olur mu? Sonuçta hepimiz insanız ve zaaflarımız var.
Hayatımızda olaylar ve durumlar sürekli olarak değişiyor. Bu değişimler bazen büyük hatalar yapmamıza sebep olacak kadar büyük travmatik bir süreci beraberinde getirebiliyor. Bu yüzden hepimiz insan olsak da zaaflarımız olsa da vicdan mekanizması gelişmiş ahlaki ve insani boyutta çok hassas yaşayan insanların olduğuna inanıyorum.Böyle insanlarda aldatmak yerine karşılıklı bir şekilde ilişkiye son vererek yoluna devam ederler.

14-) Kişilerin partner tercihlerine neler etki ediyor?
Ilk başta ailemiz. Kız çocukları için baba figürü erkek çocukları için anne figürü ilerki yaşlarda eş seçimine çok fazla etkiliyor. Yaşam biçimi birlikte paylaşılan duygu ve düşüncelerin benzer olması, ilişkinin dinamiklerindendir. Bunun yanında kriterlerimiz, beklentilerimiz ilişkiyi çok fazla etkieyen şeylerden biridir. Mesela ilgi gösteriilmesini seven bir kadının bir erkekte en çok aradığı özellik olacağından ilgili ve sahip çıkan bir partner ona iyi gelecektir.

Bu yüzden öncelikle farkındalığı yüksek bireyler olmaya gayret etmeliyiz.

15-) Ortalamanın üstünde bir kariyere ve güce sahip olan kadınların ilişkilerde yaşadığı sorunlar nelerdir?Güçlü kadınlar ilişkilerde daha mı az tercih ediliyor? Bunun Türk toplumunun genelinde alışkın olunan kadın profili ile bir ilgisi var mı?

Güçlü kadınlar sevilse de genellikle tercih edilmiyor bence. İlk olarak Klasik ama çok doğru bir örnekle açıklamak istiyorum. Kavanoz örneği… Kavanozunu kendi açan kadınlar onlar kadar güçlü olmayan erkeklere “bu kadının yanında ben niye varım ve her şeyi kendi yapıyor” dedirttiği için çok fazla tercih edilmediğini düşünüyorum. Çünkü ilişkide her şey dengede olmalı ve dengeli yürütülmeli. İkinci olarak aslında güçlü kadınlar genel olarak daha duygusaldır. Hayatının bütün sorumluluğunu alan bir kadın bir erkek tarafından sevilmeyi ve ilgi gösterilmeyi bekler.
Ve son olarak  eklemek istediğim şey bir erkeğin güçlü olması yetişme tarzı ve annesinin hayatındaki rolü de burda çok önemlidir. Güçlü kadınlar güçlü erkekler ile birlikte olduklarında daha dengeli bir işini söz konusu oluyor.

29-) Bir ilişkiyi sağlıklı bitirmek nasıl mümkün olur?
Karşılıklı açık konuşup bitirmek en sağlıklısı. Sürdürülemeyen bir ilişkiyi devam ettirmek ayrılık sürecini daha da zorlaştırabilir.

Sevgili Kübra, bize ayırdığın değerli vakit ve sorularımıza verdiğin içten yanıtlar için teşekkür ediyoruz. Yeni çalışmalarımızda da seninle beraber olmayı diliyoruz. Sevgilerimizle…

[zombify_post]

reklam

Benzer Yazılar
2 Yorum
    Sibel

    Güzel bir söyleşi olmuş😊 keyifle okudum

    19 Mayıs 2020 Cevapla

Bir cevap yazın