Portre Çekimlerinde Farklı Işık Kullanımları

Merhabalar, öncelikle hemen bir duyuru yapacağım ardından portre çekimlerinde farklı ışık kullanımları ve ışık çeşitleri hakkında konuşmaya başlayacağım. Bu tarz ders makalelerinin altına yorum yapan dostlarımızın arasından rastgele seçim yaparak onlara hediye çeki yollamayı düşünüyoruz. Sizi de yorumlarda görmek isteriz. 🙂

Evet iyi bir portre çekmek hepimize keyif verir. İyi bir portre demek bir çok değişkenin bir arada doğru şekilde bulunması diyebiliriz. Arka plan, modelin konumu, kameraya uzaklığı, diyafram, perde hızı, kullanılan ekipman gibi bir çok değişkene bağlıdır.

Bunlardan en önemlisi de çoğu zaman ışıktır. Portre çekimlerinde ışığı farklı açılardan farklı kuvvetlerle kullanarak fotoğrafınıza bir çok farklı etki katabilirsiniz.

İyi Işık Eşittir İyi Gölgeler

Çoğu zaman gölgelerden kaçınırız. Bilhassa kendi çekimlerinde özellikle yumuşak gölgeler olmasına özen gösteririm. Her zaman yumuşak gölgeler temiz bir portre fotoğrafı için ilk akla gelen kuraldır.

Ancak yukarıdaki örnekte görüldüğü üzere bazı durumlarda keskin gölgeler fotoğrafı kuvvetlendirebilir. Yukarıdaki fotoğrafta portre sıradan bir kare olmaktan çıkmış ve farklı bir çekiciliğe bürünmüş sizce de ışık ve gölge alanlarının etkileşimi oldukça çarpıcı, değil mi ?

Gölgelerle çalışmak bazen sinirinizi bozabilir. Özellikle kontrol edilemeyen gölgeler ve ışıklardan uzak durmak gerek. Bir başka durumda gölgelerle farklı şekiller ve formlar oluşturarak yaratıcı yanınızı ortaya çıkartabilirsiniz. Yalnızca ışığın yerini kontrol ederek denemeler yapabilirsiniz.

Gölgeler parlak ışığı dengelerken, fotoğraflarınıza daha fazla derinlik ve boyut hissi verir.

Yukarıdaki portreyi inceleyecek olursak kadının duvardaki gölgesi sağa doğru bakıyormuş hissi veriyor ve kendisi düz duruyor. Bu şekilde izleyicide farklı hisler uyandıran kareler çekebilirsiniz.

Doğru Bir Portre İçin Işık Kullanımı

Bu örnekle birlikte ışığın portre üzerindeki etkisi daha çok görülüyor yukarıdaki karelere kıyasla gölgelerden arındırılmış bir çok fotoğrafçı için ”doğru” kabul edilebilecek bir yapay ışıkla çekilmiş.

Işık kaynağının modele olan uzaklığı ve kuvveti oldukça önemlidir.

Ana ışık, Destek ışığı ve arka plan ışığı olarak genelde stüdyolarda üç farklı ışık görürüz. Bazı durumlarda yukarıdan gelen saç ışığıda kullanılabilir.

Işık kaynağının doğrudan modelin önünde olduğu ana ışığın kullanılması, kişinin yüzünün ayrıntılarını öne çıkartmakta yardımcı olur.

Bu yöntemi kullanmak oldukça basittir. Ana ışığı modele önden vuracak şekilde konumlandırıp, gölgeleri en aza indirerek çekilebilir. Tabi ne kadar yaratıcı olduğu tartışılır.

Aynı ışık kaynağını yalnızca tek bir taraftan gelecek şekilde yanlara yerleştirirsek ne olur? Modelin yüzüne ve vücuduna düşen ışıkla daha önce belirttiğim gibi fotoğraftaki derinlik ve boyutu arttıran gölgeler beliriyor.

Böylece ana ışığı önden doğrudan modele yansıtmakla yandan ışık kullanıp gölgeleri oyuna dahil etmek fotoğrafa farklı hisler katar.

Bu tekniği kullanırken ışığın açısı hakkında birkaç deneme yapın bazı gölgeler çok rahatsız edici olabilir. genellikle 90 derecelik bir açıyla tam yandan kullanabilirsiniz fakat farklı denemeler yapmakta fayda var.

Işığa Yatırım Yapın

Etrafınızda mutlaka ”ben yalnızca doğal ışık kullanırım” diyen fotoğrafçı arkadaşlarınız vardır. Bu kesinlikle kabul edilebilir bir bakış açısı ve bence onlar bu işin ustaları.

Belki de bu ”doğal ışık fotoğrafçıları” yapay ışığı kullanmaktan korkuyor olabilirler. Çünkü yapay ışık kullanmak ve kontrol etmek çoğu zaman doğal ışığı kontrol etmekten daha zordur. Gerçekten hem yapay ışığı hem de doğal ışığı çok iyi tasarlayabilen ve kullanabilen fotoğrafçılar özellikle doğal ışığı tercih ediyorsa buna saygı göstermekten başka bir şey yapamayız.

Yapay ışığın bize kattığı şey yaratıcılık olabilir. Işığın rengini, şiddetini, açısını her değişkeni kendiniz yaratıyorsunuz. İhtiyaçlarınıza göre şekillendire biliyorsunuz.

Çok acayip ışıklar mevcut gerçekten. Şuraya bir gif bırakıyorum:

Evet makalemizin sonuna geldik şöyle bir özetleyecek olursak fotoğrafçılığın her alanında olduğu gibi portre konusunda da ışık kullanımı çok önemlidir. Işığı farklı şekillerde kullanarak farklı etkiler yaratabiliyoruz. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yaratıcı bulduğunuz ya da daha çok seviyorum dediğiniz bir ışık kullanım tekniği var mı?