Olumlama ile olumlu gelişin

Ay uzun süredir burada yoktum. Kendimle bayağı konuşur hale gelince ee tamam artık yazacak bir şeyler biriktirdim dedim kendime. Nasıl da özlemişim yazmayı... 1 dakika


Haydi yazıya geçelim.

Olumlamayı hayatımızın her köşesinde görmeye başladık. Bunun üzerine kafa yormaya başladım ve farkettim ki derinlerde bir yerde gerçekten konuşan, bana söylemlerde bulunan bir ses vardı. bBu yüzden olumlamalar yaparak bilinçaltımızı yeniden programlayabilir ve temel ihtiyaçlarımızı olumlu yönde değiştirebiliriz. Söz büyü gibidir. Düşündüklerimiz, kullandığımız sözlerimiz bir zaman sonra gerçeğimiz oluyor.                                                      Sıkça kullandığınız bu kavramları hedefleriniz ile uyumlu olmasında dikkat etmekte büyük fayda var.

” Ne düşünürsek o oluruz.”

  • Peki olumlama cümleleri nasıl kurulur?
  1. Kısa ve öz olmalı:  Bilinçaltı, kısa ve öz mesajları sever, çocukluğunuzdan bu yana  kısa mesajlarla kodlanır. Dolayısıyla olumlamalarınızı karmaşık kurmayın. Net olmaya özen gösterin.    örnek: ”zorluklarımıı çözmeme izin veren güçlü iradem var.”
  2. Olumlamaları ‘olumlu’ kurun: ‘başarısız olmak istemiyorum. ‘ demek yerine ‘başarılıyım’ deseniz bilinçaltınız size daha çok yardım edecektir.
  3. Hedef odaklı olumlamalar işe yarar:   zamansal hedef belirtmeyen, sonsuzluk belirten olumlama yerine , hedef belirterek ; ders çalışıyorum , başarılıyım. her gün egzersizlerimi yapıyorum, daha sağlıklıyım.
  4. İstemek fiilinden olumlama kurmak için kaçınmanızı öneririm. ‘ der çalışmak istiyorum. ‘  ‘egzersiz yapmak istiyorum.’ gibi…  Şimdiki  zaman ve geniş zaman kullanmaya özen gösterin. özne odaklı olması da fayda sağlayabilir.  ” iş arkadaşlarım beni sevmeli” yerine ” ben sevilmeyi ve saygı duyulmayı hak ediyorum.” diyin.

Unutmayın bilinçaltına ulaşmak kolay değildir. muhafız gibi çalışarak var olumlu-olumsuz varsayım ve söylemleri korumakla yükümlüdür. fakat koruma tavrı ile olumsuz  söylem kalıplarını  bilinçaltına kodlamış ve dolayısıyla, sosyal ve profosyonel, gelişimine engel olan negatif söylemlerin de orada hapsolarak bireyin kısır döngüye girmesinin sebebi olmaktadır. Bilincin bu fonksiyonu yadırganmamalıdır bunun kabul edilerek hareket edilmesi gerekir.  

Rutininize olumlamaları  sıkça kullanmanız kolaylık sağlayacaktır. Son olarak sorununuz var ya da yok olsa bile terapiye gitmenizi mutlaka tavsiye ederim. Size farklı açılar bulmanızı, düşünmenizi sağlayabilir.

Ruhunuzla bir olmanız dileği ile…

Yasemin Yılmaz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
6 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

İlginç İlginç
1
İlginç
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Zaman Kaybı Zaman Kaybı
0
Zaman Kaybı
Yasemin Yılmaz
Adım Yasemin, Bilecik'te doğdum ancak 8 yaşına kadar Rusya'da büyüdüm. Güzel Sanatlar Lisesinde okuyorum. Hedefim ise insanlara paylaşım ve iletişim içerisinde olabileceğim işler yapmak. Hobi edinmeye bayılırım. Arabalar, sanat vs.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizce.net ve e-niyi.com iş birliğini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yepyeni bir platform, onlarca kategoride yüzlerce öneri

listesi bulabileceğiniz bir web sitesi.

En İyiler Listesi | 2020

Yazı Formatı Seçiniz
Test
Karakter, Kişilik Testleri gibi detaylı testler oluşturmaya yarar.
Doğru / Yanlış Testi
Tek doğru seçenekli basit testler yaratmak için kullanılır.
Makale
BizceNet içerikleri oluşturmaya yarar. Makalelerinizi bu seçenekle oluşturabilirsiniz.
Liste
Klasik İnternet Listeleri oluşturur. (Kitap Önerileri, En Çok Tercih Edilen Ürünler gibi)