Olumlama ile olumlu gelişin

Haydi yazıya geçelim.

Olumlamayı hayatımızın her köşesinde görmeye başladık. Bunun üzerine kafa yormaya başladım ve farkettim ki derinlerde bir yerde gerçekten konuşan, bana söylemlerde bulunan bir ses vardı. bBu yüzden olumlamalar yaparak bilinçaltımızı yeniden programlayabilir ve temel ihtiyaçlarımızı olumlu yönde değiştirebiliriz. Söz büyü gibidir. Düşündüklerimiz, kullandığımız sözlerimiz bir zaman sonra gerçeğimiz oluyor.                                                      Sıkça kullandığınız bu kavramları hedefleriniz ile uyumlu olmasında dikkat etmekte büyük fayda var.

” Ne düşünürsek o oluruz.”

  • Peki olumlama cümleleri nasıl kurulur?
  1. Kısa ve öz olmalı:  Bilinçaltı, kısa ve öz mesajları sever, çocukluğunuzdan bu yana  kısa mesajlarla kodlanır. Dolayısıyla olumlamalarınızı karmaşık kurmayın. Net olmaya özen gösterin.    örnek: ”zorluklarımıı çözmeme izin veren güçlü iradem var.”
  2. Olumlamaları ‘olumlu’ kurun: ‘başarısız olmak istemiyorum. ‘ demek yerine ‘başarılıyım’ deseniz bilinçaltınız size daha çok yardım edecektir.
  3. Hedef odaklı olumlamalar işe yarar:   zamansal hedef belirtmeyen, sonsuzluk belirten olumlama yerine , hedef belirterek ; ders çalışıyorum , başarılıyım. her gün egzersizlerimi yapıyorum, daha sağlıklıyım.
  4. İstemek fiilinden olumlama kurmak için kaçınmanızı öneririm. ‘ der çalışmak istiyorum. ‘  ‘egzersiz yapmak istiyorum.’ gibi…  Şimdiki  zaman ve geniş zaman kullanmaya özen gösterin. özne odaklı olması da fayda sağlayabilir.  ” iş arkadaşlarım beni sevmeli” yerine ” ben sevilmeyi ve saygı duyulmayı hak ediyorum.” diyin.

Unutmayın bilinçaltına ulaşmak kolay değildir. muhafız gibi çalışarak var olumlu-olumsuz varsayım ve söylemleri korumakla yükümlüdür. fakat koruma tavrı ile olumsuz  söylem kalıplarını  bilinçaltına kodlamış ve dolayısıyla, sosyal ve profosyonel, gelişimine engel olan negatif söylemlerin de orada hapsolarak bireyin kısır döngüye girmesinin sebebi olmaktadır. Bilincin bu fonksiyonu yadırganmamalıdır bunun kabul edilerek hareket edilmesi gerekir.  

Rutininize olumlamaları  sıkça kullanmanız kolaylık sağlayacaktır. Son olarak sorununuz var ya da yok olsa bile terapiye gitmenizi mutlaka tavsiye ederim. Size farklı açılar bulmanızı, düşünmenizi sağlayabilir.

Ruhunuzla bir olmanız dileği ile…

Yasemin Yılmaz.

[zombify_post]