Öldürme Üzerine

Öldürme Üzerine

Endişelerimizi merhametli yalanlarımız ile birleştirerek yasal katillikler hazırlıyoruz kendimize.

Yasal katillik! -bu kulağına bilim kurgu filminden çıkmış alelade bir kelime gibi geliyor olmalı. Oysa öylesine gerçek ki; hepimizin öldürmüşlüğü var! defalarca ve çoğu zaman farkındasız hazlar içinde. Aklında beliren, duygularımızı, endişelerimizi, geleceğimizi öldürüyoruz gibi şeyler değil bahsettiğim. Tabi onları öldürmemiz de insanlığımızın kaçınılmaz gerçeklerinden. 

Fakat ben bir canlıyı öldürmekten bahsediyorum. Bazen korktuğumuz için, bazen sadece zevk için bazen ise bir başkasını mutlu etmek için.

En iyilerimiz bile bu öldürme işinden üstüne düşeni almıştır.

Yasal katillik diyorum çünkü bazı canlıları öldürmenin devlet eliyle verilen bir cezası yok. Yaklaşan yaz aylarında evimize misafir olan karıncaları mesela hiç düşünmeden öldürüveriyoruz. 

Koşuşturmacalı hayatlarını bir an da alıyoruz sonrada huzur içinde evimizin keyfini çıkarıyoruz. 

Ah! karıncalar bir yana dursun rengarenk mis gibi kokan o çiçekleri dallarından koparıyoruz. Onlar can çekişirken sarıp sarmalıyoruz. Sonra ne mi yapıyoruz? sevdiklerimize veriyoruz. 

Hayretler içinde kaldığını biliyorum fakat bu gerçek. En sevdiğimiz insanlara can çekişen ölmemek için direnen bir canlı veriyoruz. Hatta bununla da kalmayıp işkencesini uzatmak için suya koyup bir kaç gün daha izliyoruz ölmekte olanı. 

Ve tabi bir keresinde bende bir çiçeğin ölümüne ortak olmuştum. Bunu yapmak zorundaydım çünkü başka şekilde ifade edemezdim kendimi.

Zaten ne zaman bir çıkmazda olsak o ya da bu şekilde zorbalık etmiyor muyuz? Bunun için yas tuttum elbet vicdanım bir parça rahatlasın diye. 

Çiçekler ve böcekler fakat hepsi bu da değil bazılarımız o kadar ileri gidiyor ki -ne yazık ki bunlarda insan. Aç kalmış bir sokak hayvanını en savunmasız anında zehirleyiveriyorlar.

Şu, tüm dinlerin ve tüm insanlğın tarihler boyunca bahsettiği ‘’yaşam hakkı kutsaldır’’ sözü kendini olası kötülüklerden kurtarmak için bencilce söylenmiş zırvalıktan öteye gidemedi. 

Doğanın cömertliği karşısındaki nankörlüğümüz her geçen gün artıyor. Durup düşünemeyecek kadar tahammülsüzüz hayata. Tüketiyoruz.Tükeniyoruz.

Artık emin olmalısın sende bir katilsin!

Sadece sonrasız,koşulsuz bir sevgi arındırabilir bizi ve kurtarır dünyayı.


Soru Sormayı Başarabiliyor Muyuz?

Öldürme Üzerine adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Instagram hesabımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz.