Olasılık Üzerine

Olasılık Üzerine

Şaşırmışlıklarımız aslında alışmışlıklarımızdır. 

Öyle ki sokak ortasında konuşan bir kedi ya da şarkı söyleyen tavşan görürsen aldırma. Uçan arabalar, bulutların üzerindeki evler ve solungaçları olan insanlar sana uzak gelmesin. Bir keresinde şöyle mırıldanan bir adam işitmiştim; “tüm bu olanlar ve olacak olanlar kader.” 

Ahmakça bilgelik bu olsa gerek diye geçirdim aklımdan çünkü iki ayrı yeti aynı an da var olamaz. Bu bir kural ise kediler nasıl konuşabilir ki? Belki de hiç birimiz konuşmuyoruzdur. Hasta bir beynin içinde ezberlenmiş bir düşün karekterleriyizdir.

Basit kum saatinin zamanı karıştıran taneleri devinmeye başladığında, ardı ardına tekrarlayan süreçte tüm olasılıkları denemiş ve sona geldiğinde gerçek zamanı hiç şaşırmadan göstermiş olabilir mi? Deneme ve denemede geçen süre ile mutlak doğruluğa ulaşmaya çalışmak nafile bir çaba gibi görünsede dünyanın varoluşundan beri yaptığımız bu. Esnetilen ve kurallar koyan süreçte insanın olasılıkları çok uzak olmamalı. 

Tam da bu sebep ile her şey olasıdır! 

Sen hırsızları görmedin mi? Çocuk tecavüzcülerini, katilleri, aldatarak yüzüne gülenleri, peki ya sen savaşlar çıkaranları görmedin mi? Duymadın mı? 

Putperesler gibi tıpkı saraylar, konaklar, hanlar içinde kendilerine eşyalardan değerler yaratıp bu üstünlük içinde kutsallıklarını var edip bunlar uğruna savaşlar çıkarıp, katliamlar yapıp zaferler kazanan o kimseleri de mi görmedin? Duymadın?

Da Vinci’nin Milan’da Santa Marıa Delle Grazıe manastırının duvarını süsleyen Son Akşam Yemeği’ni görmedin mi? Madrid’de Guernica’nın keskin çizgilerinde kaybetmedin mi benliğinle olan savaşını? Okumadın mı yoksa Diriliş’ini Tolstoy’un Nazım’ın şiirlerini. Mesela ne demişti ‘Tahir ile Zühre meselesi’nde büyük usta ;

‘’ Tahir olmak da ayıp değil Zühre olmak da hattâ sevda yüzünden ölmek de ayıp değil. ‘’

Duymadın mı? Görmedin mi? gerçekten tarihimizin aç, arsız ve alçak gönüllü ve sevgi dolu onlarca -yüzlerce çağını, insanını.

ve artık emin olmalısın insanın olduğu yerde her şey olasıdır! fakat karar vermelisin sen kimlerdensin?


Olasılık Üzerine adlı makaleyi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıdan yorum kısmına yazabilir, bize destek olmak için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.