Kolay ve Faydalı Yeteneğimiz: Gülmek

İnsan gülebildiği kadar insandır.

Moliere 

Merhabalar, evet bugün konumuz gülmek. Hadi başlamadan önce içinizden şuan gelmiyorsa bile biraz gülümseyin ve okumaya öyle başlayın 🙂

Gelotoloji terimini hiç duydunuz mu? Gelotoloji, gülümsemenin insan fizyolojisi üzerindeki etkilerini inceleyen, yeni gelişmekte olan bir psikoloji dalıdır. Gülmek farklı uyaranlara karşı vücudumuzun verdiği bir tepkidir. Beynimiz bu uyaranları alır, yorumlar ve gülmemiz gerektiğine karar verirse ona göre emir yollar ve biz güleriz.

GÜLMENİN ETKİLERİ
  • Gülmek gençleştirir 🙂 Yüzümüzdeki kasların gerginliği ve kırışıklıklar stresimizi, yaşımızı ön plana çıkartır. Güldüğümüz zaman bu gerginlik rahatlayacağı için daha genç görünebiliriz 😉
  • Gülmek ilişkileri güçlendirir 🙂 Araştırmalara göre birlikte gülen çiftlerin ve ailelerin aralarındaki bağ daha güçlü oluyor.
  • Gülmek üretkenliği arttırır 🙂 Gülmenin verdiği enerji, iyimserlik ve motivasyon bu konuda da etkili elbette.
  • Gülmek daha rahat nefes almamıza yardımcı olur 🙂 Gülmek akciğer kapasitesini artırır ve kirli havayı dışarı itip daha fazla temiz havanın içeri girmesini sağlayarak akciğerlerinizi temizler. 
  • Gülmek saldırganlığın azalmasına yardımcı olur 🙂 Gülmek stres hormonlarının düzeyini azaltıp kasların rahatlamasını sağlarken, insanların daha sakin ve daha az agresif olmasına neden olur.
  • Gülmek olaylarla baş etme yeteneğini geliştirir 🙂 Gülmek beynin insanların daha stresli durumlarla baş etme gücünü artıran ve stresi ortadan kaldıran endorfinleri salmasına yardımcı olur. Gülmek kortizol ve dopamin gibi strese neden olan hormonların büyük oranda azalmasına neden olur.
  • Gülmek bağışıklığımızı güçlendirir 🙂 Stres bağışıklık sistemimizin en büyük düşmanlarındandır. Gülmek stres hormonlarını azalttığı için bağışıklık sistemimizi de olumlu etkiliyor.
  • Gülmek gevşeme ve uyumaya yardımcı olur 🙂 Gülmenin faydalarına odaklanma aslında Norman Cousin’ın,”Bir Hastalığın Anatomisi” adlı hatıralarıyla başlamıştır. Eziyetli bir omurga hastalığı olan ankilozan spondilit teşhisi konan Cousin, komedi filmlerinden oluşan bir kürün kendisini daha iyi hissettirdiğini bulmuştur. On dakika gülmenin, iki saatlik ağrısız bir uyku çekmesine izin verdiğini söyleyen Cousin, hiçbir koşulda gülmeyi unutmadığını belirtmektedir.
  • Gülmek depresyon ve anksiyeteye iyi gelir 🙂 Son yıllarda depresyon tedavisinde psikoterapi ve nefes terapisi ile birlikte gülme terapisi de uygulanmaya başlanmıştır. Terapi, kahkaha ile nefes tekniklerini birleştiren bir egzersizle kişinin karın kaslarını kullanarak soluması ve diyaframın eğitilerek kahkaha atabilmesi uygulamasına dayanmaktadır.
GÜLME TERAPİSİ

Çin’de, Tao felsefesini takip edenler gülümseme hakkında öğretiler verdiler. Gülümsemenin mutluluk, sağlık ve uzun ömürlülük sağladığını belirttiler. Sonuç olarak, günde birkaç kez gülümsemeyi önerdiler. Orta çağda, saray şarlatanları yalnızca kralı eğlendirmek için kullanılmıyordu. Saraylılar bunun aynı zamanda sindirimine iyi geldiğini düşünüyorlardı. 16. yüzyıldan itibaren, Immanuel Kant’ın da aralarında bulunduğu birçok filozof, doktor ve psikolog, gülmenin psikosomatik bir olgu olduğunu ve negatif enerjiyi vücudunuzdan boşalttığını söylediler. 

Gülme terapisi yöntem olarak gülmeyi kullanan bir terapi sürecidir. Hem fiziksel hem de duygusal gerginliği atmayı sağlar. Gruplar halinde ve uzmanlar eşliğinde uygulanır. Oyun, dans, bedensel ifade ve masajlar kullanılır. Fikir, katılımcıların engellerinden kurtulması üzerine kuruludur.İnsanlar gülmeyi bir yaşam tarzı olarak ve özellikle de bir ifade biçimi olarak kabul etmeye teşvik edilir. Çeşitli ülkelerde bu yöntemi huzurevlerinde kalan bireylerde, kanser hastalarında kullanıyorlar.

Bu kadar faydası olan bir eylemi yapmak aslında ne kadar kolay farkında mısınız? Üstelik tamamen doğal bir şey. Sadece biraz unutmuş olabiliriz. Gülümsemek için sebep bulmak aslında çok kolay sadece deneyin ve tüm faydalarından yararlanın. Bir sonraki buluşmamıza kadar gülmeyi unutmayın lütfen 🙂