Kendinizi Başkalarının Toksik Fikirlerine Kaptırmayın

"Zorluk çatışma ve buhranlar senin düşmanın değil, öğretmenlerin. Onlar seni sınıyor ve kendini aşmayı öğretiyorlar; yolda olmayı ,yolda kendini bulmayı sev."2 dakika


Fazla mı kiloluyum? Boyum çok mu kısa? Acaba ben konuşurken sivilceme mi bakıyorlar?Bana baktıklarında ne düşünüyorlar? Ben… yeterli miyim?

Şimdi size burnunuz hakkında ne düşündüğünüzü sorsam bana nasıl cevap verirdiniz?

Uzun, kısa, kocaman  ya da ince gibi onun dış görünüşünü düşünüyorsunuz sanırım. Peki hiç benim burnum çok iyi koku alır ya da bazen nefes almakta güçlük çekiyorum demek gibi burnunuzun asıl işlevine dair fikirler geçmedi mi aklınızdan? Belki aranızdan bir kaç kişi böyle düşündü ama bir çoğunuz için hiç zannetmiyorum. Bedenimizle olan mesafemizi o kadar arttırdık ki dış görünüşümüzü başkalarının estetik algısı ile tanımlar hale geldik. Peki bunun suçlusu kim? Güzel/yakışıklı olmak istemenin neresi yanlış?  Bugün biraz bu konu üzerinde konuşmak istiyorum.  Öncelikle bunun biraz da suçlusu biziz çünkü insan kendinden sorumludur. Medyanın üzerimizde yarattığı toksik etkiyi algılayamazsak buna karşı dur demek pekte mümkün olmayacaktır.

Günümüz insanı  özellikle sosyal medya nedeniyle tamamiyle görsel ve gördüğüne inanan ve gördüğü o bedene göre tavır alan bir hale geldi. Bunun peşinde özgüven sorunları, önyargılar ve “eleştiri” başlıklı yargılamalar başladı.

Güzellik algısı, tamamen geçici,göreceli,yetersiz bir algıdır ve bunun için kendinizi yıpratmanız sonsuza kadar sürmeyecek şu kısa hayatınızda kendinize çektirdiklerinize asla değmez.  Güzel görünmektense kendinizi iyi hissedeceğiniz, güzel hissedeceğiniz bir bedene sahip olmalısınız. Başkalarının sizi yıpratan toksik düşüncelerine göre değil de siz nasıl mutlu hissedecekseniz bunu düşünerek kilo verin, yiyin, için, spor yapınya da giyinin. Dış görünüşünüz sizi tanımlamakta yetersizdir. Gerçekte ondan çok daha fazlası olduğunuzu unutmamalısınız. Dış görünüşünüz bu konuda size ve başkalarına çok ama çok az bilgi verir.

Aslında kendinizde olan ve hatta belki daha keşfetmediğiniz bir sürü güzel ve özel yetenekleriniz, özellikleriniz var ki ! Siz bunları keşfetme yolculuğuna çıkmaktansa dış dünyanın sizi etkilemesi sonucu tek bir noktada kalıp kendinize eziyet etmeniz sizce de mantıksız değil mi? Sizce gerçekten bunları hak ediyor musunuz? Neden kendini sevmek kadar güzel ve normal bir his ulaşılması çok  zor hale geldi ? Sizi psikolojik olarakta kötü etkileyen bu algıları değişmeniz için hiçte geç değil. O nedenle bugünden itibaren sizden yapmanızı istediğim bir şey var. Size nefes aldıran, yaşattıran, hergün sevdiklerinizle vakit geçirmenizi sağlayan bedenlerinize ihtiyacı olan sevgiyi ve saygıyı hissettirmeye çalışın. Ona söylediğiniz tüm kötü sözler için özür dileyin ve artık onun iyiliği için ona destek çıkacağınızı söyleyin. Kendinizi sevme yolunda atabileciğiniz en büyük adımı atmaktan çekinmeyin. Kendiniz için atacağınız adımları atmaktan çekinmeyin. Size verilen beden ve hayat bu. Onu sürekli sorgulayıp yargılamaktansa kabullenip nasıl iyi değerlendirebilirim demeyi deneyin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Yorum, 10 Paylaşım, 1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İlginç İlginç
0
İlginç
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Zaman Kaybı Zaman Kaybı
0
Zaman Kaybı
Sude Naz Ayalp
Merhaba ismim Sude. Sevdiğim konular üzerine araştırmalar yapmak, merak etmek ve sorgulamak en sevdiğim özelliğimdir. Ve böylesine sevdiğim bir konu üzerinde ben de bir şeyler sunup, hayatıma ve hayatınızda karşınıza çıkan bazı sorulara bir cevap katabilmek için çabalıyorum. Özellikle sanata ve dillere karşı çok ilgiliyim ve bu alanlarda gelişmek için çabalıyorum. Ayrıca karşımdakilerle iletişim kurmayı ve bir iki söz söyleyebileceğim konularda onları bilgilendirip, yardım edebileceğim ya da fikirlerimi sunabileceğim bir ortamda olacağımdan da çok memnunum. Vereceğim fikirlerle ve yüzünüzü güldürecek ya da bilgi haznenize azıcıkta olsa bir şeyler katabileceğime inandığım yazılarımla ve en önemlisi yeri geldiğinde size iyi hissettirmeye ve kişisel motivasyon ve bakımınızda - sağlıklı yaşam gibi- gerçekten etkisini görebileceğiniz cümlelerimle buradayım. Keyifli okumalar !

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizce.net ve e-niyi.com iş birliğini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yepyeni bir platform, onlarca kategoride yüzlerce öneri

listesi bulabileceğiniz bir web sitesi.

En İyiler Listesi | 2020

Yazı Formatı Seçiniz
Test
Karakter, Kişilik Testleri gibi detaylı testler oluşturmaya yarar.
Doğru / Yanlış Testi
Tek doğru seçenekli basit testler yaratmak için kullanılır.
Makale
BizceNet içerikleri oluşturmaya yarar. Makalelerinizi bu seçenekle oluşturabilirsiniz.
Liste
Klasik İnternet Listeleri oluşturur. (Kitap Önerileri, En Çok Tercih Edilen Ürünler gibi)