Kendimizden Şüphe Duyduğumuz Anda Ne Yapmalıyız?

Kendimizden Şüphe Duyduğumuz Anda Ne Yapmalıyız?

Son zamanlarda yaşanan olaylardan dolayı dünya olarak değer verdiğimiz şeyler, işlerimiz ve bakış açılarımız oldukça hızlı bir şekilde değişiyor ki… Kendimizden, çevremizden, düşüncelerimizden şüphe duymaya başladığımızı hem çevremde hem de sosyal medya sayesinde genel bir tablo altında çok fazla insan üzerinde gözlemleyebiliyorum.

Hayatımızda normlar ile birlikte yaşıyoruz aslında. Normal bir insan olmak için elimizden geleni yapıyor ve aynı zamanda iyi kavramını da yanına koymaya çalışıyoruz. Dünyada dönüşüm bu kadar hızlı bir şekilde var olmaya başlarken biz insanlar da bu hızda bazen tökezleyip kendimizden de şüphe duymaya başlayabiliyoruz. En son ben bunu sanırım birkaç saat önce yaşadım ve direkt yazmak istedim aslında.

Çoğu konudaki önceliklerim ve söylemlerim değişirken bu arada kalıp şüphe duyduğum anda bir an olsun kalmak bile biraz yorucuydu açıkçası. Bu anın ve bundan önceki şüphe anlarının kendi içimde çözümlenmesinde ne yaptığıma dönüp baktığımda bunları paylaşmanın dönüşümlerimizde belki bir farkındalık yaratacağı düşüncesine kapıldım. İşte bu küçük öneriler: 

Derin bir nefes alın ve geçmişe odaklanıp geleceğin yollarını düşünmeye başlayın

Kendi içimde yaşadığım bu şüphe anını çözme metodum bu oldu sanırım.

Öncelikle bir sakinleme yaşadım konuyla alakalı çünkü panik beni içinde büyük bir döngüye götürecekti ve bunun olması yanlış kararlarımı ve kurduğum acaba dolu cümleleri doğru şekilde çözememe sebep olacaktı.

Bu noktada sakinleme sürecini tamamladıktan sonra şüphe duyduğum andan bir parça önceye gidip o düşüncemi değerlendirdim sonrasında acaba dediğim şeyin sebebinden kendimce bir gelecek sonucu çıkardım ve yorumlamaya başladım. Olayı basit bir örnekle örneklemem gerekirse; “Acaba elma yemeyi bırakmalı mıyım?” sorununa öncesinde neden elma yediğim konusuyla başladım ve elma hakkındaki geçmişle ilgili yaşanmışlıklarımı önüme koydum, sonrasında gelecek önerim “Elma hayatımda olmazsa neler olur?” cevabıyla şekillendi ve ben ikisinin arasındaki noktada bir cevap buldum. Bu önerinin içinde son bir önerim olursa eğer gelecek kısmında en uç noktaya odaklanmak doğru yolu bulmada daha yol gösterici olabiliyor. Burada zıtlıklardan yararlanabilirsiniz.

Sadece duygusal ya da sadece mantıklı düşünmeyin

Kendi adıma konuşmam gerekirse oldukça duygusal bir insanım ve acaba dediğimde çözümü daha çok duygusal bir yönde buluyorum. Bunun yerine ikisinin dengede olduğu bir çözüm yolu bulmak daha doğru noktalara taşıyabilir insanı. Bir masanın etrafında mantık ve duygusalın neredeyse eşit oranda bulunmasını sağlayın. Emin olun şüphenin daha kolay o masadan kalktığını göreceksiniz.

Bu anda kendinizle kavga etmeyin

İnsan en zor kavgaları kendiyle ediyor bence. Kendimizi kandırmayı başaramadığımız için mi ya da başka bir sebebi var mıdır bilemem ama bu kavgalar acaba dediğimiz anda bizi daha kaotik bir noktaya sürükleyebilir. Bunu yapmak yerine kendimizin dostu sırdaşı olmak o anda en doğrusu olur sanırım.

Bazı noktalarda akışa bırakmayı öğrenin

Kendini çok kontrol etmek de şüpheyi arttıran bir faktör. Burada en basitinden bir yemek yaparken eğer sürekli şunu koydum mu bunu koydum mu derseniz fark etmeden koyduğunuz malzemeleri karıştırabilir anın tadına da varamazsınız fakat akış içinde olursanız o sorular yerine elleriniz rahatlayarak sizi yormadan yemek yapabilir. Bu çok zor elbette. Kolumuzda akıllı saatler, telefonlarımızdaki ajandalar ve geri kalan her şey bizi yönetse ve akışa bırakmayı engellese de programlarınız ve yaşantınız ne kadar izin veriyorsa o kadar akışta olmaya özen gösterin. Aynı zamanda akışın içinde çok da kaybolmayın. Dozunu ayarlayacak olan biraz da sizlersiniz. Bu öneri biraz daha şüphelerden öncesini kapsasa da siz yine de dikkat etmeye özen gösterin.

Şüpheyi araştırma yaparken ya da bir fikir atölyesinde fikirlerin arasında kaybolurken elbette ki seviyorum ve çoğumuzun da hayatına çok şey kattığına eminim fakat bazen ne yazık ki bizi kendimizle ilgili soru işaretleri içerisinde bırakabiliyor. Bu anları yönetmek de bizim elimizde.

Umarım şüpheler, kendi içinizde çözümlemeleri yaptığınız anda size ve sevdiklerinize güzel bir yaşam getirir.

Hoşça kalın.


Kendimizden Şüphe Duyduğumuz Anda Ne Yapmalıyız? adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Aşağıdan instagram hesabımızı takip ederek ve yorumlarınızı bizimle paylaşarak destek olabilirsiniz.