Kendi Kendimizi Nasıl Mutlu Edebiliriz?

Kendi Kendini Mutlu Etmenin Yolları

Çoğumuzun genel anlamıyla hayat amacı mutluluk. Mutluluğun her birimizde farklı bir anlamı olsa da aslında mutluluğa giden yoldaki en önemli etken yine kendimiziz. Ayrıca hayat adına öğrenmemiz gereken bir şey daha var: “Önce kendi kendimizi mutlu etmeyi öğrenmeliyiz.”. Herkese göre bunun farklı yolları olsa da ben kendi yolculuğumda mutlu olduğum anları düşündüğümde yaptığım birkaç şey geldi aklıma. Bunları paylaşmanın beni mutlu edeceğini hissetmek de bu yazıyı yazmamın sebebi oldu. Umarım sizleri mutlu edecek tavsiyeler verebilirim.

1.Hayat amacına sahip olmalısınız.

Mutluluğun en büyük etkenlerinden biridir bu amaçlar. Ulaşamamak bizi yıpratsa da bazen aslında ulaşma yolunda yaşadığımız mutluluk bile bazen bizler için yeterli olabilir. Ulaşılan bir amaç varsa bir de sonuçta o zaman bizden mutlusu olmaz sanırım. Yolun başı belki de amaç sahibi olmak. İnsanları hayata tutan amaçlara sahip olması onları ayakta tutan. Bu yüzden kendiniz için en doğru amaçları ve amaçların yollarını bulmalısınız. Sonrasında mutluklar zaten sizi bulmak için sıraya geçmiş bekliyor olabilirler. 

2.Hayatınızdaki en önemli kişinin siz olması gerektiğinin farkında olmalısınız.

Bunu fark ettiğimde en büyük kazıkları yemiş ve kendini ortada kalmış hisseden bir insandım kendi adıma. Bugün rahatlıkla söyleyebilirim ki hayatınızın merkezine koyduğunuz insanlar bunu hak etmediğini elbet bir gün açığa çıkarıyor. Sizi önemsediğini sandığınız insanları merkezlere yakın yerlere koyarsanız emin olun bu da çok yıpratıyor. Çevrenize doğru insanlar seçmek ve aynı zamanda merkezinizin kendiniz olması mutluluğun en önemli basamaklarından.

3.Sadece hayalleriniz olmasın, hayallerinize adım da atın:

Hayal kurmak bence bir insanı en çok mutlu eden şeylerden fakat aynı zamanda en çok yaralayanlardan da. Hayaller daima birbirini kovalar ve bu durdurulamaz bir boyutu alabilir bazen. Buna dikkat ederek hayal kurmalısınız. Kendi tebessümlerinizin en güzelleri yatağınızda uzanırken kurduğunuz hayallerde saklı olabilir. Onların çoğunun gerçeğe dönüşmesi için de kendi adınıza adımlar atın. Sonucundaki kahkahalarınız umarım bana da ulaşır ve bende kendi mutluluğuma bir parça daha ekleyebilirim.

4.Küçük şeylerden mutlu olmayı öğrenin, kendinize bunu öğretin:

Yaşanan büyük şeyler her insanı mutlu eder fakat bazen hayatın dik yokuşlarından birinde olabilirsiniz. Bu anlarda sizi mutlu edecek kişi sizsiniz yine ne yazık ki. Burada başkalarına umut bağlamak sizi daha da hayal kırıklığına uğratırken daha aşağılara kayıp bitmez bir yokuşa davetiye çıkarabilir. Bu yokuşların bana öğrettiği çok güzel mutluluklar vardı. Benim için gün doğumları ve gün batımları birer mutluluktur. Siz de size en uygun küçük mutlulukları ceplerinize doldurun.

5.Maddesel mutluluklardan kaçmaya çalışın:

Maddesel karşılığı olan mutluluklar genelde kısa süreli ve sonucunda daha çok şey istenilen mutluklar oluyor. Bunlardan kendinizi mahrum edin ve maddeselliği bir kenara bırakın diyemem çünkü buna uygun bir zamanda yaşamıyoruz ne yazık ki. Maddesellik sizi yıpratmaya başladığında bu mutluluklardan kaçın. İçinde duygularınızı barındıran mutluklar edinmeye çalışın.

6.Gönüllü olun:

Herhangi bir kurumda, dernekte ya da daha farklı bir oluşumda olun demiyorum illa ki. Yaşamanın gönüllüsü olun. Doğayı korumanın gönüllüsü de olabilirsiniz. Doğru insan olmanın izinden gönüllülüğü de tattığınız zaman sizden mutlu insan olmaz. Her gönüllülük beni farklı açılardan oldukça güçlendirirken aynı zamanda hayatımda iz bırakan mutluluklara da dönüşüyor. Size uygun gönüllülüğü bulun ve kendi kendinize mutlu olun çünkü iyi şeyler yapmak insanı mutlu eder.

Bir günün diğerine benzemediği hayatlarımızda mutluluk; aranınca bulunan, arayınca gelen bir şey değil ne yazık ki. Bazen bir şarkı, bazen bir insan bazen bambaşka bir şey sizi mutlu edebilir. Çözüm burada bu mutlulukların peşinden koşmak. Kendi hayatınızın peşinden zaten kendiniz koşarsanız kendi kendinizi mutlu etmiş olursunuz.

Bu koşuyu en güzel şekilde yapabilmeniz dileğiyle…
Mutlulukla…
Hoşça kalın.

[zombify_post]