Karantina Zamanı Oynanacak Oyun Önerileri

Oyun Önerileri zamanı. Biliyorsunuz ki oyun dünyası hayli gelişti. Çeşitli platformlardan farklı yazarların oyun önerilerini size aktarmak için böyle bir liste oluşturduk.

Özellikle Ekşi Sözlük yazarı syozkn çok iyi bir liste hazırlamış hemen onun sözleriyle başlayalım 🙂

Son yıllarda oynadığım ve tek başınıza güzel zaman geçirmenizi sağlayacak oyunları listeledim. subjektif bir listedir elbette. mutlaka oynadıklarınız vardır içlerinde. oynamadığınız bir şey çıkarsa bir iki tane yardımcı olurum amacıyla yazıyorum.

Dishonored

Gerçekten çok orijinal mekanikleri olan birinci şahıs görüş açısıyla oynanan gizlilik ve aksiyon oyunu. Steampunk sanat yönetimiyle de ilgi çekici bir açık dünyaya sahip.

Bir takım süper güçleriniz var ve zaman geçtikçe bunları geliştirip farklı yöntemlerle görevleri tamamlamaya çalışıyorsunuz.

Oynamadıysanız dünya üzerinde oyun oynamayı sevip de bu oyundan keyif almayacak insan olacağını sanmıyorum açıkçası. 2. oyunu da var bunun. tavsiyem hikayeye de hakim olmak adına ilk oyundan başlayın. Teknik anlamda 2.ye nazaran hiç bir eksiği yok zaten.

The Forest

Özellikle multiplayer olarak arkadaşlarınızla oynarsanız keyif alabileceğiniz oynadıklarım arasında beni en fazla tatmin eden hayatta kalma oyunlarından biri.

İnşa mekanikleri vs. seviyorsanız bir bakmanızda fayda var. Arkadaşlarla oynamak oyunu 3-5 kat keyifli hale getiriyor. Bu oyun herkesin hoşuna gitmez, biraz daha sabırlı ve inşa mekaniklerinden keyif alan kitleye hitap ediyor.

Portal ve Portal 2

Puzzle oyunlarının top noktası bana kalırsa. Daha iyi bir örneğinin yapılabileceğini sanmıyorum. Bir oyunun hiç bir eksiği mi olmaz? İlk oyun tek kişilik oynanabilirken, ikinci oyunda co-op modu da mevcuttur ve son derece işlevseldir. Başyapıt kesinlikle.

Quantum Break

Enteresan mekanikleri olan keyifli bir tps oyunu. Film gibi senaryosu ve “gerçekten” film gibi ara sahneleriyle (bölüm aralarında gerçekten yarım saatlik dizi bölümleri gösteriliyor) enteresan bir deneme.

Yer yer oyun mekanikleri itibariyle tekrara düşse de keyifli bir hikayenin içine alıyor sizi. Negatif yorumların çoğu oyunun ilk dönemlerinden. çünkü ilk çıkışı teknik anlamda biraz problemli imiş. zamanla yapılan fixlerle artık problemsiz bir şekilde baştan sona oynatıyor.

Soma

Öncelikle bu oyun üzerinde genel yanlış bir bakış açısı var onu açıklayayım. Ben de uzun süre bu sebeple oynamadım çünkü. Bu oyun bir “korku” oyunu değil.

Soma son yıllarda oynadığım en iyi oyunlardan biriydi. En ufak bir aksiyon mekaniği bulunmadan bir oyun ne kadar merak uyandırıcı ve heyecanlı olabiliyorsa o limitlere ulaşmış bir oyun.

Kesinlikle başından sonuna, senaryosundan mekaniklerine, grafiklerinden, atmosferine başka bir başyapıt. Tam anlamıyla underrated kavramının karşılığı. Oyunun Türkçe yaması var. İngilizce problemi yaşayacaklar kullansınlar. Hikaye önemli.

Rime

İsmi gibi şiirlerin görsele dönüşmesi diye sizlere anlatabileceğim bir puzzle oyunu. “klas” oyun tabirine uyan oyunlardan. Mekanikleri bildiğimiz puzzle mekanikleri genel olarak.

Hikayesi hiç beklemediğiniz kadar derin psikolojik analizler içeriyor. Bitirdiğinizde oha diyorsunuz. Daha fazla spoiler vermemek adına burada keseyim.

Spec Ops: The Line

Hikayesi itibariyle fazlasıyla orjinal bir oyun. Mmekanikleri o kadar büyük bir alkış almasa da benden senaryosu ve işleyiş ile olumlu not alan oyunlardan biri.

Oyunu bitirdiğinizde başarılı bir filmi bitirmişsiniz duygusunu yaşatan oyunlar olur ya. Aha işte onlardan. Herkesin hoşuna gitmez mekanikleri ama bir bakın, hoşunuza gidecek gibiyse başlayın. 1 saat sonunda zaten hikayeyi bitirmek için oynamak isteyeceksiniz. Bunun da türkçe yaması veya orijinal türkçe altyazısı var.

To the Moon

Görsel roman türünün başlangıç örneği desem diğer örneklere de ayıp etmiş olurum sanki ama en iyi örneği olabilir. 4-5 saatlik inanılmaz dolu hikaye içeriğiyle bir oyun değil de sizin kontrolünüzle hareketlenen duygusal bir deneyim.

Eşinizle oturup biriniz oynarken diğeriniz izlese bile keyifli vakit geçirirsiniz. İlk kural ingilizceniz iyi değilse türkçe yamasını indirin (iyi bir yaması mevcut). İkinci kural ise mümkünse tek oturuşta veya en kötü araya çok vakit koymadan 2 oturuşta oyunu bitirin.

Bitirdiğinizde “oyun bir sanat dalı mıdır” sorusunu kendinize tekrar sorabilirsiniz. edit: türkçe yama değil de orijinal olarak türkçe desteği gelmiş.

Valley

Eğer platform oyunlarından hoşlanıyorsanız ve bunu bir de fps görüş açısıyla oynasam nasıl olurdu diyorsanız bu oyun size göre. Yaklaşık 5 saatlik, çok çok iyi oyun mekanikleri olan.

Senaryosu da bir o kadar ilgi çekici başarılı bir fps platform oyunu. Her bölüm gelen yeni mekaniklerle asla kendini tekrar etmiyor.

Hiç bir şekilde sıkmadan oyunun sonuna kadar atıyor sizi. Bir geceniz tertemiz geçer gider.

Ori and the Blind Forest

Eski atari oyunlarına özlem duyuyorsanız ve bunun modern yorumu nasıl olurdu diyorsanız bu oyun size göre. İnanılmaz yaratıcı mekanikleri ile oynadığım en iyi yandan görüşlü platform oyunu bu herhalde. Kısacası eğer hala görmediyseniz bir bakın, biraz olsun oynayasınız geldiyse başlayın.

Two Point Hospital

Şu zamanlarda oynanır mı bilemiyorum fakat bir hastaneyi yönetme fikri size cazip geliyorsa denenebilecek oyunlardan biri.

The Vanishing of Ethan Carter

Genişçe bir köyün içinde, hiç bir yönlendirme olmadan, garip bir hikayenin derinliklerini çıkarmaya çalıştığımız bir oyun ilginizi çekiyorsa buyurun. kafa patlatmalık, manzaraya dalıp gitmelik gerçekten orjinal bir oyun.

Sizin önerilerinizi yorum kısmına bekliyoruz. 🙂


Karantina Zamanı Oynanacak Oyun Önerileri adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Instagram hesabımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Sakinleştirici Etkisi Yaratan Müzik Tavsiyeleri