Karantina Dönemi Boyunca Yapılabilecek ‘Şeyler’ Listesi

Karantina Dönemi Boyunca Yapılabilecek ‘Şeyler’ Listesi

Merhaba! Artık bitsin bu çile… Diyenleri duyuyorum. Ama ilk önce en sevdiğiniz köşeye geçiyor kalemi, kağıdı alıyor bi’ güzelce kuruluyorsunuz yerinize. Ardından bunu okuyorsunuz.

“ya klâsik şeyler söyleyeceksin neyin kalemi, kağıdından bahsediyorsun” deme sakın. Farklı şeyler söylersem?

İlk öncelikle değineceğim yer basmakalıp öneriler değil. Bizzat kendim yaşıyorum, bu sayede normal önerilerden biraz daha farklı yani azıcık derinlemesine konuyu ele alacağım.

Başlayalım.

1- “Zamanım yok” sözlerinizi bir kenara bırakıyor, şu zaman ‘bulamadığınız’ uğraşlarınızı benim birazdan sayfayı ön izleme yapıp kontrol edeceğim gibi sizde şööylee bir düşünüyorsunuz veya yazıyorsunuz. Çok mu işiniz var, evde mi işinizi devam ettiriyorsunuz ‘zaman yaratmayı ‘ deneyin, işinizi bitirir bitirmez kahvenizi alın geçin yerinize ve başlayın… Unutmayın her şey kafanızda biter.

2- Şu öğrencilere verilen 1 aylık tatilimsi şeyden bahsedersek anlayacağınız gibi bu kısım biz öğrencileri ilgilendiriyor.

Malûm dersler devam ediyor. Tabi bunları asmayan öğrenciler de var. İşte bu yüzden okuyun bi zahmet burayı… Şöyle ki motivasyonunuz yoksa öncelikle şu koca ayda nasıl motive olurum’ u artık çözüverin. Bunlar için bir sürü okunacak kitaplar , videolar vs. şeyler var. Bu noktada dikkatinizi çekerim. Araştırma yapmayı öğrenmelisiniz. En başta kendi iyiliğiniz için, size uygun olanını bulana kadar çaba sarf etmelisiniz. Instagram ne için var, gidin çok merak edip de şu cevabı internette bir türlü bulamadığınız mesleğe sahip olan veya okuyan birisini bulup mesaj atmayı deneyin. İnanın daha etkili bir tercih yaratırsınız kendinizde.

Bunun dışında odanızda küçük değişiklikler yapabilirsiniz. Ben masamı penceremin önüne aldım, iyi ki almışım daha da ders çalışasım geliyor. Odadaki havaya değiştirin kısacası.

3- Şu düzen sorunsalı, ah ah beni bitiriyor.

Hani yapıyoruz, düzenliyoruz o dolabı, masayı ama yine dağlıyor be! Peki bunun bir daha dağılmamasını nasıl sağlayacağız, bunun devamını nasıl sürdürürüz?

Kategorileri, neyin nerede duracağını belirledikten sonra tekrar kullanacaksak o bölgeyi -eh yani özellikle masa- en kullanılmaması muhtemel olanları arkaya itin. Kullanacağınız eşyaları öne alın. Ve bundan sonra neyi nereden aldıysanız geriye koyma alışkanlığını kazanın derim. Dağıtmayın demiyorum. Oraya burayı saçın isterseniz. Ancak bunların belirli bir düzeni vardı yahu deyip işiniz bittiğinde anında geri toplamalı ortalıkta bırakmamalı tembelliğe izin vermemelisiniz. Nasıl olsa zamanınız var öyle değil mi? Alışkanlık kazanmanın temeli dikkatli, tertipli olmaktır.

Etrafta panik halinde olmak yerine, yersiz endişeleri beynimizde fırtına yapmak yerine evde oturup azıcık sabırla da olsa bir şeyler denemektir önemli olan. Alışkanlık kazanmanın , ailede ki sorunlarımızı oturup sakin sakin konuşmamıza kadar her şey bu zamanda gerçekleştirebilirsiniz. Arkadaşlarınızı arayıp birbirinizi endişelendirmekten çok sevginizi hissettirin. Değerli olan ne varsa bu zamanda farkedebilirsiniz. Dünyanın şu kötü yanlarına bakarken iyi olan taraflarınıda unutmayın, dezavantajlarınız avantaja dönüştürebilme gücü bizde çünkü.

Hedefinize ulaşmanız , sevgiyle dünyada yer edinmeniz dileğiyle, görüşürüz.


Karantina Dönemi Boyunca Yapılabilecek ‘Şeyler’ Listesi’ni okuduğunuz için teşekkürler. Aşağıdaki görsele tıklayarak Instagram sayfamızı takip edebilirsiniz! 🙂