İstanbul’un Gözü

Yaşam size verilmiş boş bir filmdir. Her karesini mükemmel bir biçimde doldurmaya çalışın. 3 dakika


Ara Güler 

   16 Ağustos 1928’de İstanbul’da doğdu. Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalışırken Muhsin Ertuğrul’un Tiyatro Kurslarına devam etti; çünkü yönetmen veya oyun yazarı olmak istiyordu. 1950’de Yeni İstanbul Gazetesi’nde gazeteciliğe başlarken aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne devam etti. 

 • 1958’de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto-muhabirliği görevlerini üstlendi. 
 • 1953’de Henri Cartier Bresson ile tanışarak Paris Magnum Ajansı’na katıldı ve İngiltere’de yayımlanan “Photography Annual Antalojisi” onu dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl ASMP’ye (Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği) tek Türk üye olarak kabul edildi. 
 • Savaş foto-muhabirliği de yapan Ara Güler, 4 tane savaşa gitti. Katıldığı savaşlarda çektiği fotoğraflar dünya çapında çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. 
 • 1962’de Almanya’da çok az fotoğrafçıya verilen “Master of Leica” ünvanını kazandı. 
 • 1970’de “Türkei” adında fotoğraf albümü Almanya’da yayımlandı.
 •  1971’de Lord Kinross’un “Hagia-Sophia” (Ayasofya) kitabının fotoğraflarını çekti. 
 • Skira yayınevince Picasso’nun 90. yaş günü için yayımlanan “Picasso Metamorphose et unite” adlı kitap için Picasso’nun foto-röportajını yaptı. 
 •  1975’de ABD’ne davet edildi ve birçok ünlü Amerikalının fotoğraflarını çektikten sonra “Yaratıcı Amerikalılar” adlı sergisini dünyanın birçok kentinde sergiledi. 
 • Marlon Brando
 • Aynı yıl Yavuz zırhlısının sökülmesini konu alan “Kahramanın Sonu” adlı bir belgesel film çekti. 
 • 1979’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin “Foto Muhabirliği” dalındaki birincilik ödülünü aldı. 
 • 1989’da “Ara Güler’in Sinemacıları” kitabı basıldı. 
 • 1991’de Dışişleri Bakanlığı için Halikarnas Balıkçısı’nın (Cevat Şakir Kabaağaçlı) “The Sixth Continent” adlı kitabını fotoğrafladı. Bu arada bütün dünyayı gezerek foto röportajlar yaptı ve bunları Magnum Ajansı ile dünyaya duyurdu.
 •  İsmet Inönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Picasso gibi birçok ünlü kişi ile röportajlar yaptı ve fotoğraflarını çekti. En ünlüsü fotografcılara poz vermeyen Picasso röportajı. 
 • Pablo Picasso
 • Yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları 1992’de Fransa’da, ABD ve İngiltere’de “Sinan, Architect of Soliman the Magnificent” adlı kitabı yayımlandı. Aynı yıl “Living in Turkey” adlı kitabı Ingiltere, ABD ve Singapur’da “Turkish Style” başlığıyla, Fransa’da “Demeures Ottomanes de Turquie” adıyla yayımlandı.
 •  1994’de “Eski İstanbul Anıları”, 1995’de “Bir Devir Böyle Geçti”, “Yitirilmiş Renkler ve Yüzlerinde Yeryüzü” fotoğraf kitapları yayımlandı.

Ben yaşayan adamın fotoğrafını çekerim. Manzara çekmem, manzara fotoğraf değildir. Manzara, bir şeyin yeniden kaydıdır. Yenilik değildir. Bir insanın bir anının yakalanması o zaman değer taşır benim için. Ben insanlı,yaşayan fotoğraf çeken adamım.Boşluk beni ilgilendirmiyor.

 • Ara Güler’in fotoğrafları Paris Ulusal Kitaplıkta, ABD’de Rochester Georg Eastman Müzesi’nde Nebraska Üniversitesi Sheldon Koleksiyonu’nda bulunuyor. Köln Mueseum Ludwing’de Das Imaginare Photo Museum’da fotoğrafları sergileniyor.
 • Görsel Tarihçi Ara Güler 17 Ekim 2018 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Bizlere miras olarak muhteşem fotoğraflarını bıraktı.

İnsan olmadığı zaman hayat olmaz. Onun için benim fotoğraflarımda hep insan vardır. İnsan sevgisini kaybetmişse hiçbir şeyin önemi yoktur aslında. En mühim şey insan sevgisidir. Her şey buna bağlıdır. İnsan sevgisi oldukça fotoğraf da gelişecektir. Çünkü her şey, fotoğraf da insan içindir. Sevgisiz insan, insansız da fotoğraf olmaz.

Ara Güler: Ben kaç yaşındayım biliyor musun? 

İlber Ortaylı: Kaç?

Ara Güler: 90. 

İlber Ortaylı: Ömrün daha da uzun olsun. Sen olmasan görsel olarak hiçbir şey bilmezdik.

Ara Güler Anadolu’nun insan, kültür, doğa zenginliğinin, çeşitliliğinin gizine erişmiş kişidir. Kendisini bildi bileli kendini Anadolu zenginliğinin içine kapmış koyvermiş kişidir. Yaşar Kemal

Sizlere Ara Güler hakkında az da olsa bilgi vermek ve bir kaç fotoğrafını paylaşmak istedim. Kendisiyle ilgili daha fazla bilgi için ve daha fazla fotoğrafı için birkaç tane site bırakacağım. Ara Güler ve Nuh'un Gemisi konusunu da araştırabilirsiniz. Teşekkür ederim 🙂

https://www.araguler.com.tr/tr/

https://blog.fotografium.com/ara-guler-portfolyosu-fotografin-ustasi/

http://bretzeldensimitlere.over-blog.com/article-bilinmeyen-ara-guler-113174532.htmlBeğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
5 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

İlginç İlginç
0
İlginç
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Zaman Kaybı Zaman Kaybı
0
Zaman Kaybı
Mihrimah Aksakal
Merhabalar. Ben Mihrimah. Kendini geliştirmeye çalışan bir üniversite öğrencisiyim. Bölümüm Tıp dolayısıyla aslında en iyi olduğum alan ders çalışmak :) Şaka bir yana böyle bir platformda herkes ilgi alanını paylaşırken ben eksik kalamazdım. Kendimce katkı sağlamaya çalışıyorum. Umarım beğenirsiniz. Tavsiyeler ve eleştiriler için her zaman açığım :)

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizce.net ve e-niyi.com iş birliğini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yepyeni bir platform, onlarca kategoride yüzlerce öneri

listesi bulabileceğiniz bir web sitesi.

En İyiler Listesi | 2020

Yazı Formatı Seçiniz
Test
Karakter, Kişilik Testleri gibi detaylı testler oluşturmaya yarar.
Doğru / Yanlış Testi
Tek doğru seçenekli basit testler yaratmak için kullanılır.
Makale
BizceNet içerikleri oluşturmaya yarar. Makalelerinizi bu seçenekle oluşturabilirsiniz.
Liste
Klasik İnternet Listeleri oluşturur. (Kitap Önerileri, En Çok Tercih Edilen Ürünler gibi)