İki Kişi Hakkında

İki Kişi Hakkında

Konuşmayan ya da konuşan her neyse… Uzun hikayeler hep iki kişi arasında geçer genellikle. Biri aşık olur ya da biri diğerinin dostu. Kendi iki kişilik hikayelerimizi ararken kapana kısılmış hislerimiz bizi yıpratan. Kapana kısılmışlık hissini veren karşılaştırmalar ve bağırmalar. Sesler her yerden gelir hep bilirsiniz. Bu sesler ile yaşamayı öğrenmek bayağı zamanını alacak olur hep bu iki kişiden birinin. Diğeri belki kabullenir fakat dedim ya her şey iki kişi hakkında. Bu kişilerden biri neşesiz ve sebepsizse diğeri de aynıdır.

 

Uzun yollar gider hep iki kişiler. Nefessiz kalana kadar konuşur belki saçma bir noktada birbirlerine bağırmaya başlarlar. Bağırırken duymazlar birbirlerini. Sonra uzun sessizlikler olur ve affediş beklenir. Bazen bir gün içinde affediş gelir fakat bazen de yıllar beklenir küçük bir “Tamam” kelimesi için.

Yenilen ve içilenler iki kişide kalsın bakışlar da kıymetlidir hep. Bakmak ve görmek meselesi değil bahsettiğim. Derince ve kendini kaybedercesine bakmak… Bazen bir damla gözyaşının da eşlik ettiği. O noktada ne yaparlar ne düşünürler bilemem ama fark edebileceğim tek nokta bunların yoğunluk ile hissedilebileceğidir.

İki kişi  neden tek kişi olarak devam eder hayata bunun üzerine düşünüyorum uzun süredir. Kişilik duvarları diye genelledim cümlelerimi sonunda . Duvarlardaki darbeler midir yoksa o duvarların kalınlığı mıdır karar veremedim ama … İki kişi neden tek kişi devam eder diye kendime sorduğumda sevgisizlikten dedim ilk cevap olarak . Aslına her şeyi karşıladı bu cevap ama bunu açmak istiyorum. Mesela sevmezse biri diğerini yalan da söyler aldatır da onu üzmek için elinden geleni ardına koymaz da… Diğer kişi seviyorsa bunu duvarları ile halletmeye çalışır ama o duvarların da bir cevabı vardır değil mi bir sınırı ya da? Sonrasında bu sınır aşıldığında biter iki kişilik. Eğer diğeri de sevmiyorsa zaten tüketilen sadece zaman olmaktan başka bir işe yaramamış bir şekilde herkes yoluna devam eder.

Bu kadar tüketirken iki kişi olmak çok zor. Tüketmeden karşındakinde var olabilmek nefes kesici. 

İki kişi ve hayallerden bahsederek umutla bitirmek istiyorum yazımı. En son ne zaman iki kişiyle hayal kurdu bu iki kişi? Tüm cevaplar bu soruda saklı aslında. Birlikte hayal kurabilmek bir noktada birlikte nefes alabilmeye benziyor. Aynı şey için yaşamaya başlamak… Hayallerin anlamı gelecek demek olmuyor mu zaten?  Aynı geleceğin aynı dünyanın insanı olmak iki kişiyken daha kolay olabilir gibi görünüyor buradan. Belki bir büyü yaratmak içindir hayaller iki kişi için… Büyülerinde kaybolmadan birbirlerini bulup anlamaları dileğiyle…

Hoşça kalın…

[zombify_post]