En Etkileyici Savaş Filmleri

Sıkıcı geçen şu günlerde film izleyerek zaman geçirenler ve savaş filmi severler için izlerken keyif aldığım bazı filmleri sizinle paylaşmak istedim.

Anthropoid (2016)

Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde “Prag Kasabı” olarak bilinen ve “Nihai Çözüm” projesinin baş mimarı olan SS generali Reinhard Heydrich’e düzenlenen suikast anlatılıyor. Tarihi gerilim türündeki filmde sürgünde bulunan Çekoslavakya Hükümeti tarafından iki ajan, İngiliz gizli servisi desteğiyle Çekoslavakya’ya suikast amacıyla gönderilir. Ancak suikasti gerçekleştirmek hiç kolay olmayacaktır. Mutlaka izlenmesi gereken bir film!

Generation War (2013)

İkinci Dünya Savaşı’nı Almanların gözünden anlatan film üç bölümden oluşmaktadır. Savaşın insanları nasıl farklılaştırdığı teması işlenen film savaş-dram türündedir. Film 1941 yılında, çocukluk arkadaşı olan beş arkadaşın (Wilhelm, Friedhelm, Victor, Greta ve Charlotte) Berlin’de buluşup, savaş bittiğinde tekrar aynı yerde buluşmak için anlaşıp, vedalaşmalarıyla başlıyor. Wilhelm Tazı Bölüğü’nde teğmen olup, kardeşi Friedhelm ise aynı birlikte görev yapan bir askerdir. Charlotte ise ordu için gönüllü hemşirelik yapmaktadır. Savaş bittiğinde ise son vedalaştıkları yere sağ dönemeyenler olacaktır. İzlemeye başladığınız andan itibaren kendinizi o dünyaya ait hissedeceksiniz.

Mayın Ülkesi (2015)

Gerçek olaylardan esinlenen filmde İkinci Dünya Savaşı sonrası Danimarka sahillerindeki mayınları temizlemek amacıyla gönderilen Alman savaş esirlerinin hikayesi anlatılıyor. Film savaş-dram türündedir. Çavuş Rasmussen Danimarka ordusunda görevli bir çavuştur. Birliğine, sahilleri mayından temizlemek için Alman çocuk savaş esirleri gönderilmiştir. Çavuş Rasmussen başlangıçta çocuk esirlere karşı ne kadar sert olsa da zamanla onlara karşı bu tutumu değişecektir. Filmi izlerken gözyaşlarınıza hakim olamayabilirsiniz.

Savaş filmi izleme fikri hoşunuza gitmediyse sizin için şöyle bir makalemiz var: Canı sıkılanlara tavsiyeler

Bir de Netflix’e yeni eklenen bir aksiyon filmi öneirmiz var: Spenser Kanunları