Duygularını Kontrol Et

Duygularını Kontrol Et

Duygularınızı kontrol etmek her zaman göründüğü kadar kolay değildir. Duygularınız sizi kontrol etmesin siz onları kontrol edin.

Kendinizi bir enkaz gibi hissettiğini zamanlar olabilir. Bazı şeylerin üstesinden gelemeyeceğinizi düşünebilirsiniz. Düşüncelerimizi nasıl kontrol altına alarak bu durumu daha olumlu ve güçlü atlatabiliriz hadi birlikte bakalım. Bunların bazılarını zaten iyi biliyorsun! 🙂

Hissettiğiniz şeylerle nasıl başa çıkacağınızdan emin değilseniz ve duygularınızın üzerinde bir baskı oluşturmasına izin veriyorsanız, onları doğru bir şekilde kontrol etmek hayatınızda büyük bir fark yaratabilir.

Kendini bunalmış hissettiğinde, bir yürüyüşe çık ve bir mola ver!

Bazen o kadar bunalırız ki ne yapacağımızı bilemeyiz. Genelde o an o olaydan zihinsel olarak uzaklaşmak mümkün olmayabilir. Fakat kendine biraz zaman ver. Mola ver. Hatta hayatın bir duraklat düğmesi olduğunu düşün ve o tuşa bas. Biraz yürüyüş yap, bir parkta otur, şehirin gürültüsünü dinle, insanları incele. O sıkıntıdan biraz olsun uzaklaşacak ve kendin için daha olumlu kararlar vereceksin.

Tepkilerini azalt!

Evet bu uygulaması en zor hamlelerden birisidir. İşler kötü gittiğinde ve sinirlerin bozuk olduğunda tepkilerini kontrol edemeyebilirsin. Unutma bağırmak, aşırı tepki göstermek hiçbir zaman sorun çözmez. Tam o anda farklı şeyler düşünmek için kendini zorla. Tepkilerini ne kadar minimal gösterirsen duygularını kontrol etme yolunda o kadar faydalı bir şey yapmış olacaksın.

Daha açık fikirli ol!

Kabullenmek! bazen dünyanın en sıkıcı kelimesi olabilir. Her şeyi düzeltmek zorunda değilsin. Mükemmel olmak zorunda değilsin. Kendine karşı cömert ve açık fikirli ol. Bu bana ait demek seni daha güçlü yapabilir. Sorunlarını, kontrol edemediğin duyguları kabullen.

İnsan psikoloji üzerinde düşün, oku!

Neden? bu soru hayatımızda çok fazla bulunuyor. Neden bazı tepkileri verdiğimizi düşün. Duygu ve düşüncelerin bilimsel oluşum süreçlerini öğrenmeye bak. İnsan kendini tanıyarak her türlü sorunu daha kolay çözebilecek hale gelebilir.

Olumsuz düşünceleri olumlu düşüncelerle değiştir.

Evet bunu yapabilsem zaten sıkıntım olmaz diyebilirsin. Başlarda zor bir şey ama ilginç bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Her bir olumsuz düşünceni olumlu bir fikri ve düşünceyle karşılaştır. Hatta zorlanırsan bir liste yap ve her olumsuz düşüncenin yanına olumlu bir düşünce yaz. Onları kıyasla.

Her gün kendine zaman ayır.

Sürekli olarak hayatın temposuna ayak uyduruyoruz. Şu karantina günlerinde biraz daha rahatlamış olsak bile kendine zaman ayır’dan kastım tam olarak bu değil. Her ne işin varsa bırak, bitir ve bir şekilde sadece meditasyon amaçlı kendinle baş başa kal. Kendini daha iyi tanı.


Duygularını Kontrol Et adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Konuyla ilgili görüşlerini yorum olarak bekliyoruz. aşağıdaki görsele tıklayarak Instagram üzerinden bize destek olabilirsin.

Olasılık Üzerine < Bu makalenin ilgini çekeceğinden eminim. 🙂