Daha İyi Portreler Çekmek İçin Profesyonel İpuçları

Merhabalar tonlama.com okuyucuları yeniden birlikteyiz. Bu defa sizlere Daha İyi Portreler Çekmek İçin Profesyonel İpuçları’ nı sunacağım. Daha önce buna benzer bir çok başlık açmıştım. Bu yazının onlardan farkı biraz daha kenarda kıyıda kalmış fakat portre konusunda uygulanırsa fotoğraflarınızı çok daha ileri seviyelere taşıyacak ipuçları.

Lafı uzatmadan hemen başlıklara geçiyorum.. 🙂

Modelinizin Rahat Olmasını Sağlayın

İsterseniz bir arkadaşınızı, isterseniz de bu işi profesyonel olarak icra eden bir fotomodeli çekiyor olun, her iki durumda da onunla yakın bir ilişki içerisinde olmalısınız.

Modeliniz ile ne kadar ykaın bir ilişkiniz varsa, onunla ne kadar çok sohbet eder ve onu tanırsanız kamera önüne geçtiğinde kendini o kadar rahat hissedecektir.

ve bu rahatlık düzeyi çektiğiniz fotoğrafta herkes tarafından fark edilecektir.

Ona sorular sormaktan çekinmeyin, onu sadece fotoğraf için bir malzeme gibi görmemelisiniz. Ona deneyimleriyle ilgili, kendini nasıl hissettiğiyle ilgili sorular sorun, hatta bir kaç espiri ile çok rahatlatıcı bir ortamı bile sağlayabilirsiniz. 🙂

Profesyonel Bir Arka Plan Kullanın

Bazen portre çekerken modele o kadar çok yoğunlaşıyoruz ki arka plan hakkında hiç düşünmeden hareket ediyoruz.

Arka planı düşünmeden fotoğraf çekmek çok ciddi bir kalite kaybına neden olabilir. Eğer fotoğrafınızı iç mekanda bir stüdyoda çekiyorsanız studyo fotoğrafları için uzun yıllardır çeşitli arka planlar satılıyor. Bütçenizi zorlamadan bunlardan edinebilirsiniz. Photoshop ile yapılan montaj işlemleri çoğu zaman doğallıktan uzak olduğu için tercih edilmiyor.

Perde Hızını Düşünün

Evet diyafram demiyorum. Zaten bir çoğumuz portre çekerken diyafram açıklığının ne kadar önemli olduğunu biliyor.

Fakat diyaframı düşündüğümüz kadar perde hızı konusunda da pratikler yapmalıyız.

Perde hızını doğru kontrol edebilmek fotoğrafa keskinlik katacaktır. Sadece alan derinliği değil bu keskinlik konusunu da ciddiye almak gerekir çok düşük bir perde hızı kullanırsanız muhtemelen modeliniz bulanık çıkacaktır.

Perde hızını seçerken kullandığınız objektifin odak uzaklığını dikkate almalısınız. Örneğin 85 mm objektifle çekim yapıyorsanız, deklanşör hızının 1/85 saniye veya daha fazla olması gerekir.

50 mm lens kullanırken, perde hızı 1/50 saniye veya daha fazla olmalıdır.

Kompozisyonlarınızı Oluştururken Yaratıcı Olmaya Çalışın

Çoğu portre kompozisyon bakımından birbirine benzer. -Göğüs plan çekim, modelin gülümsemesi ve flu bir arka plan. Bu tarif ettiğim fotoğrafı muhtemelen herkes görmüştür.

Ancak portre çekmek çok daha benzersiz ve ilginç olabilir. Tek yapmanız gereken yaratıcı olmanızdır.

Çekim açılarınızı değiştirerek farklı denemeler yapabilirsiniz.  Fotoğrafa biraz daha sanatsal bir hava vermek için yüzü görünmeyen modeller veya bir siluet çalışması deneyin.

Bu değişkenler sizin kontrolünüz altında olursa çok daha profesyonel portreler çıkartabilirsiniz. Sizlerinde portre konusunda uyguladığınız başarılı teknikler varsa lütfen bizimle ve topluluğumuzla aşağıdan yorum yaparak  paylaşın. 🙂 her zaman ki gibi bir son yapalım.. Bilgi paylaştıkça güzeldir.