Cesaretin Kaynağı

Cesaretin Kaynağı

Yeni bir adım atmak, küçük veya büyük bir değişiklik yapmak istediğimizde ihtiyaç duyduğumuz şey nedir? Cesaret mi? Evet. Doğru. Peki kimi insanlar saç rengini bile değiştirmeye cesaret edemezken kimi insanlar bütün hayatlarını değiştirmeye nasıl cesaret ederler?

Çoğu insan için cesaret, korkusuz davranmak ve her şeye meydan okumak anlamına gelir. Oysa gerçekte cesur olmak, hiç korkmamak demek değildir. Cesaret; korku duymak ama korkunun seni teslim almasına izin vermemektir.  Korkuya rağmen yürüdüğün yolda ilerlemeye devam edebilmektir. Cesur insanların harika bir fiziksel görünümleri, avantajlı maddi imkanları, çok iyi manevi destekleri ve iyi bir geçmişleri olmak zorunda da değildir. Harika bir gelecek için iyi bir geçmiş gerekmez!

Pek çok insan, cesur olmanın avantajlı imkanlar ve iyi bir geçmiş gerektirdiğini düşünür. Bu imkânlara, bu geçmişe sahip olmadığı ve cesaretin hiç korku duymamak olduğuna inandığı için biraz korku duyduğunda kendi yolunda yürümekten vazgeçer.

 Hayatta, cesaretimizi kıran pek çok şey yaşarız. Bu yaşantılar, bazen kendi yaşadığımız başarısızlıklardır. Bazen bize yaşatılan başarısızlıklardır. Bazen ise çevremizdeki insanlarla olan ilişkilerimizde yaşadıklarımızdır. Haksızlığa uğramak, anlaşılmamak, küçümsenmek cesaretimizi kırar. Korkularımıza rağmen kendimize yapabileceğimizi söyleyelim. Hayatımızdaki sesler bize aksini söylediğinde ise durup burnumuzdan derin ve yavaş bir nefes alalım. Kendimizi dinleyelim.

Bazen çevremizde kendileri cesaret edemediği için bizim cesaretimizden rahatsız olabilecek insanlar vardır. Özellikle onların yapmak istediği ama yapamadığı bir şeyi yapıyorsak bundan rahatsız olurlar. Bu insanlarla olan ilişkilerimiz, eğer onlarla doğru şekilde baş edemezsek genellikle cesaretimizi kırar. Buna kendi hayatımdan bir örnek vermek istiyorum.

Bir gün aynı üniversitede öğrenim gördüğüm bir arkadaşım kampüste yanıma gelip bana:

 “Her gün farklı yerlere gidip farklı insanlarla tanışıyorsun. Nerede ne yaptığın belli değil. Sorumsuzca yaşıyorsun” demişti. Ona hayatımı kendi paramı kazanarak sürdürdüğümü, kendi hayallerim ve hedeflerim için çalıştığımı ve bunu yaparken hayatımdaki insanları ve hatta sosyal sorumluluk projelerini de ihmal etmemeye çalıştığımı ve bunların kendi tercihim olduğunu ve beni yargılamaya hakkı olmadığını ama kendisi ile olan ilişkimde yerine getirmediğim bir sorumluluk olduğunu düşünüyorsa bunu benimle paylaşabileceğini söylediğimde:

“Haklısın. Belki de benim cesaret edemediğim şeyleri senin yaptığını görmek içten içe rahatsız ediyor beni” demişti. Bu itiraf ve ardından gelen özür arkadaşlığımızın devam etmesini sağlamıştı.

Bazen çevremizdeki insanların bizi yargılamasının sebebi; onlardan farklı olmamız, onların cesaret edemediği şeylere cesaret etmemiz ve kendi yolumuzu çizip o yolda ilerlememizdir. İhtiyaç duyduğumuz cesareti bulacağımız en doğru yer kendi içimizdir. Bugüne kadar yaptığımız cesaret gerektiren pek çok şey vardır ve bunları yaparken sahip olduğumuza aynı cesareti yine kendi içimizde bulacağız!

Korkularımıza rağmen attığımız adımlar bizi hedeflerimize, hayallerimize taşıyacaktır. Kendi yolumuzu çizmek, o çok istediğimiz eğitimi almak, kamp yapmak, yüzmeye başlamak ya da hoşlandığımız insana duygularımızı ifade etmek veya bir gelecek planı yapmak, istediğimizde evet istediğimizde hayır demek için hiç korku duymamayı ve her şeyin mükemmel olmasını beklemek yerine şartları elimizden geldiğince iyi hâle getirip o koşullarda, duyduğumuz korkuya rağmen ve o korkuyla birlikte, tüm eksikliklerimizle ve harika olmak ya da harika görünmek zorunda olmadığımızı bilerek adım attığımızda cesaret etmiş oluyoruz.    

Cesaret; yaşama devam etmek için ihtiyacımız olan, özgürlükle, bilgiyle , azimle besleyerek zenginleştirebildiğimiz, içimizdeki en değerli cevherlerden birisidir. Hayatımızın zenginliğini ve genişliğini bu Cevher belirleyecek. Korkularımıza rağmen bu cevheri yaşatalım.

Herkes korkar. Bir şey mi yapacağız? Öyleyse korkarak başlayalım. Belki korkacağız. Belki zor olacak. Ama harika bir şey yapacağız. Bu küçük veya büyük bir şey olabilir. Ama her ne olursa olsun bunu yapmış olmak harika olacak. Düşün.

Bugün hangi harika şeyi yapmaya cesaret edeceksin?


Cesaretin Kaynağı adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Aşağıdaki görsele tıklayarak Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Cesaretin Kaynağı

Sonsuz Birliktelik Ağacı

Bu yazı daha önce Kutup Yıldızı Dergide yayımlandı.