Cariyelerin Güzellik Sırları Nelerdi?

25
Cariyelerin Güzellik Sırları Nelerdi?

reklam

Cariyelerin Güzellik Sırları Nelerdi başlığını atmamızdaki amaç sizi biraz eskiye götürmek. Eskiden her şeye bu kadar kolay erişemediğimiz dönemlerde insanlar nasıl bakım yapıyordu beraber göz atalım istedik.

Osmanlı döneminde yaşayan cariyeler, güzellikleriyle dillere destan olmuşlardır. İpek gibi tenleriyle oldukça güzel görünen cariyelerin sırrı banyodan geçiyor. Hamamlar, cariyelerin ölü derilerinden arındıkları yerlerden biri olmuştur. Bu sayede parlak bir cilt elde ediyorlardı.

Beyaz tene oldukça önem veren Osmanlı cariyeleri, bembeyaz tene sahip olmak için limon kullanıyorlardı. Yüzüne ve ellerine limon süren cariyeler, böylelikle beyaz bir ten elde ediyorlardı.

Saçların daha yumuşak olması, güzel kokması ve bakımlı görünmesi için Safiye Sultan losyonundan faydalanıyorlardı. Bu losyonu elde etmek için sizde evinizde hazırlayabilirsiniz. Ebegümeci ile kerkedeyi su içinde kaynatarak süzün ve ardından saçlarınızı sabunla yıkayıp soğuk halde losyonu dökün. Saçlarınız çok güzel kokacaktır.

Bu dönemde bilindiği gibi ruj yoktu. Fakat cariyeler buna da bir çözüm bularak kendilerine ruj yapıyorlardı. İlk olarak allık yapıyorlardı. Allığı yapmak için bir bardak hibiscus ile bir bardak gül goncası dövülüyordu. Ardından yanaklara sürülüyordu. Elden edilen allık suyla sulandırarak dudaklara sürüyorlardı.

Saçların daha yumuşak olması için ise; hatmi ile ebegümeci yağlarının karışımından faydalanıyorlardı.

Kese yaptıktan sonra ise vücuda yağ masajı yapıyorlardı. Bu masajı yapmak için gül yaprakları zeytinyağı ile karıştırılıyor ve bekletiliyordu. Ardından vücuda masaj olarak uygulanıyordu.

Tabi artık tüm bu zahmetlere gerek yok sanırım. Gratisler Watsonslar her türlü ihtiyacı karşılıyor gibi.


Cariyelerin Güzellik Sırları adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Instagram üzerinden bize destek olabilirsiniz.

Sonsuz Birliktelik Ağacı < Bu makale ilgini çekebilir.

reklam

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın