Bu Aralar Kaybolan Düzenlerimizi Nasıl Geri Getirebiliriz?

Bu Aralar Kaybolan Düzenlerimizi Nasıl Geri Getirebiliriz? 

Hayatımızı evin içine sığdırmak için çabaladığımız bu günlerde yapmak istediklerimizi yapmayıp öylesine günler geçiriyoruz. Odak sürelerimiz oldukça düştü ve ne olacağını düşünmekten kendimizi yıpratmak da devamında geldi sanırım. Bu arada kendimize ait düzenlerimizi bir kenara bırakıp öylesine günleri tüketiyoruz, öldürüyoruz. Önceki zamanlara göre telefonlarımız ve bilgisayarlarımızın ekran süresi oldukça hızlı bir şekilde yükselirken günün bitmesini sabırsızlıkla bekliyoruz belki de. Bu durumda hiçbir şey yapmamak bu döngünün başa dönmesini sağlıyor ve bizler koskocaman bir dairenin içinde düzenlerimizi ve kendimizle ilgili olan bazı şeyleri kaybetmeye başladık. Ben artık bu döngüden çıkmak istiyorum diyorsan doğru kişiylesin çünkü ben de bu döngüden çıkmak istiyorum. 

O zaman döngüden çıkıp kaybolan düzenlerimizi geri getirebilmek için çabalamaya başlayalım.

1.Her güne bir amaç verelim.

Bu dönemde fark ettiğim bir şey oldu; eğer o gün bir işim varsa ya da kafamda yapmak için bir iş yarattıysam o gün daha dinç ve enerjik kalktım. Bu işin ya da amacın beni kafamdaki karmaşık düşüncelerden kısa süreliğine olsa da uzaklaştırdığını hissettirdi.  O gün yataktan kalkmak için bir sebep üretmek kaybolan düzenin kendini bulması içinde oldukça kıymetli bence. Zaman geçerken yapmamız gerek şeyler de birikmekte. Farkında olmadan onların da kenarda beklediğini kabullenip bu işlere odaklanmak güzel bir adım olabilir. Hem zamanımızı boşa harcamamış oluruz hem de düzenimizi kaybetmeden bu günleri atlatabiliriz.

2. Tüketmeye devam etsek de üretmeye de başlayalım; üretiyorsak eğer daha fazla üretelim.

Burada sadece somut bir üretimden bahsetmiyorum. Somut üretimlerimiz devam etmeli elbette. Yazılar, bilgiler, ekmekler, yemekler… Daha fazlasını üretmeye devam edelim ama ruhumuz için de üretelim bir şeyler burada. Ruhumuzu besleyecek üretimler yapıp onları uygun dozlarda tüketmeye özen gösterelim. Somut üretimler ruhumuz içinde üretimler olabilir. O zaman bu üretimleri bir kenara bırakmadan sürekli üretmeye çalışalım. Ama bu üretimlerin gerçekten içimiz için de olduğunu kendimize kanıtlayalım. Kendi adıma bu süreçte kemanım ile yeni şarkılar çalmaya çalışmak istiyorum. Bu benim ruhumu beslerken benim için oldukça eğlenceli bir meşgale de olacak. Kendiniz için  lütfen ruhunuzu besleyecek o parçayı bulun ve içteki dünyanın düzeni bulmanızdaki yardımını hissedin.

3. Hayatınızdaki ilişkilerin size yardım etmesine izin verelim.

Bu süreçte aile, arkadaşlık, sevgili, eş, dost gibi ilişkilerinizi bir gözden geçirin derim. Bunu yaptığımda kendimi oldukça hafiflemiş hissettim açıkçası. Bazıları sessizce gitti, bazıları ile hala kafamda soru işaretleri mevcut, bazıları da iyi ki var dedim. Siz de bu cümleleri kendi ilişkileriniz için kurun. Hatta daha nicelerini… Sonrasında bu ilişkilerden kalması gerekenler ile bu sürecin zorluğunu birlikte atlatmaya çalışın. Bir elin nesi var iki elin sesi var gibi…Bu iyileşme hissi belki sizi benim gibi odaklanmak konusunda daha iyi bir noktaya getirebilir. Sonrasında odaklanmak sizi düzene götürecektir zaten.

4. Telefonlarımız ve bilgisayarlarımızla geçirdiğimiz zamanı kalitelileştirmeye çalışalım.

Bir şeyler izlerken en son kendimi çok alakasız bir videoda bulduğum anlar bu aralar oldukça fazla olmaya başladı. Bunun çoğumuza olduğunu düşünüyorum. O ipin ucunu kaçırmayalım hep birlikte. Gündemde olanları takip edelim elbette, eğlenelim de ama dozunu ayarlamaya çalışalım. Bu günler geride kaldığında düzensizliğin ardında kaybolmuş insanlara dönüşmeyelim.

Bu sürecin kolay olmadığının hepimiz farkındayız ama yapabileceğimiz en doğru ve güzel şey #evdekalmak. Bu süreçte düzensizlik ile dost, kaybolmuş insanlar olmadan ve hem içsel olarak hem de dışarıdan düzeni sağlamaya çalışalım.  Bu arada sizlerinde bu dönem için güzel önerileri bulunuyorsa bunları bana yazmanız beni çok mutlu eder. 

Ürettiklerimizin başka kişilere de dokunup toplu bir düzen kurabilmemiz dileğiyle.

Hoşça kalın.

[zombify_post]