Bir Hobi, Bir Heyecan, Bir Spor: Bisiklet Tavsiyeleri

16
Bir Hobi, Bir Heyecan, Bir Spor: Bisiklet Tavsiyeleri

reklam

Bisiklet Tavsiyeleri

Eve kapandığımız günler biter bitmez kendinizi sokağa atmak isteyeceğinize eminiz. Oturmaktan da sıkıldınız, ailecek ya da arkadaşlarınızla yapacak bir şeylere ihtiyacınız var. Spor yapmaya fırsatınız mı yok veya spor yapmak sıkıcı bir hal aldığından dolayı kaçıyorsunuz musunuz? İşte bu noktada sizlere ‘bir bisiklet tavsiyemiz var

Çocukluğumuzda büyük bir yeri olan ve spor olarak görmesek de bir hobi, bir heyecandı bisikletler. Şimdi neden olmasın? Çocuklarınızla keyifli zaman geçirmek ve aynı zamanda spor yapmak, arkadaşlarınızla gezintiye ve hatta bisiklet turlarına çıkmak kesinlikle çok hoş olacaktır. Bisiklet sizi sosyalleştirecek ve spor yaparken eğlendirecek.

Gelin bisiklet tavsiyesi olarak hazırladığımız yazımıza beraber göz atalım…

Bu konuda düşündükten sonra bir bisiklet satın almaya karar verirseniz, bisiklet sürmek için önemli bir hazırlık aşamasını atlamanız gerekir. Alacağınız bisiklet hakkında karar vermeli ve sizin için en iyi bisikleti almalısınız. Bu yüzden yapacağınız en iyi şey, bisikletleri ihtiyacınıza göre kategorize etmeniz olacaktır. Bütçenize, amacınıza, çevrenize ve hatta fiziksel özelliklerinize göre bir bisiklet almalısınız.

Öncelikle bütçeye bakalım.

Düşündüğünüz zaman çok farklı fiyat aralıkları olacaktır elbette, ama ortalama bir fiyat belirlerseniz bu konuda bir sıkıntı yaşamazsınız. Tabii ki bu fiyatı belirleyen de sizin ihtiyaçlarınız olacak. Çok hafif, dayanıklı ve markalı bir bisiklet arıyorsanız, kafanızdaki fiyat ortalamanın üzerinde olmalı. Bu düşünceden yola çıkarak bisiklet yapan otomobil markaları bile var ki, bu bisikletler gerçekten bir otomobil kadar pahalı. Ancak bu kadar pahalı olmayan, hafif ve aradıklarınızı bulabileceğiniz bisikletler de var. Bu yüzden iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor.

Bir diğer önemli kategori de amacınız ve çevreniz olacak.

Öncelikle bisikletiniz ağır olmamalı ve amacınıza hizmet etmeli. Hafif bisiklet sizi yormaz ve kolayca kaldırmanıza yardımcı olur. Ben sporcuyum ve hızlı bir bisiklet istiyorum derseniz, 18 ya da 21 vitesli bisikletleri tercih etmeniz gerekir. Bisikleti kullanacağınız lokasyona göre de arazi ya da yol bisikletlerine bakmalısınız. Aslında bu şekilde baktığımız zaman çok büyük farklılıklar görülmez, görünüşünü sevdiğinizi alabilirsiniz. Ancak arazide kullanmak için dağ bisikletleri her zaman daha iyi performans gösterir. Bu şekilde arazide daha sağlam ve güvenli bir sürüş keyfi yaşarsınız.

Bu durumları da göz önüne aldıktan sonra, alacağınız bisikletin sizin boyunuza ve oturuşunuza uygun olması çok önemli. Bisikletin boyu size göre yüksek olursa, durduğunuzda ayaklarınız yere değmekte zorlanabilir ve doğru şekilde duruş pozisyonuna geçemeyebilirsiniz. Ayrıca bisiklete oturduğunuzda sizlere rahat bir sürüş keyfi sağlaması ve amortisörüyle yollardaki bozuklukları sizlere olabildiğince az hissettirmesi önemli.

Umarız bisiklet hakkındaki tavsiyelerimiz sizlere yardımcı olmuştur ve kendiniz için en iyi bisikleti alırsınız. Bisikletinizi de aldıktan sonra artık hazırlığın son aşamasındasınız demektir ve bu noktada sizlere önerimiz güvenliğinize çok dikkat etmeniz olacaktır. Güvenlik için de gerekli ekipmanlarınızı sağlamanız gerekir. Bu ekipmanları bisikletçi ya da spor malzemeleri satan mağazalarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Kask, dizlik ve dirseklerinizi korumak için de dirsekliklerinizi aldıktan sonra, tam olarak hazırsınız demektir. İyi sürüşler dileriz…


Bir Hobi, Bir Heyecan, Bir Spor: Bisiklet Tavsiyeleri adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Aşağıdaki görsele tıklayarak Instagram’dan bizi takip edebilirsin. 🙂

reklam

Bir cevap yazın