Beden Dilinin Psikolojiye Etkisi

2 dakika


Beden Dilinin Psikolojiye Etkisi

Dünya üzerinde her toplumda insan ilişkilerinde mesafe durumu büyük paya sahiptir. Bir kişinin birine yakın davranması, ona yakın yerde oturması, elini onun omzuna koyması bu iki insan arasında geçen ilişkiye yakınlık, güven ve sıcaklılık ekler.

Beden dili bilerek ya da bilmeyerek insanlar tarafından kullanılır.

İnsanın günlük hayatta yaptığı her davranış, hareket içerisinde bir ileti barındırır. İnsanın jest ve mimiklerinde, oturuşunda bile iletmek istediği mesaj bulunmaktadır. Veri akışı beden dilinde her zaman vardır, bu da beden dilinin en mühim noktasıdır. Beden dilinde mesajlar insanlar arasında karşılıklı olur. Bir kişinin karşısındaki kişiye aktardığı mesaj ulaştığı zaman mesajı alan kişide mesajı gönderen kişiyle ilgili bir kanaat oluşturur. Bu durum insanın günlük hayatta yaşadığı şeylere bedeninin verdiği tepkilere bakılarak anlaşılabilir.

Beden dili insanın kendini ifade biçimlerinden biridir.

Başarılı iletişim için beden dili kelimelerle birlikte kullanılmalıdır. Yani konuşarak yapılan iletişim beden diliyle desteklenirse iyi bir iletişim ortaya çıkar. İletişim kurulan kişiyle ilgili kanaat oluşturulmasında beden dilinin rolü çok önemlidir.

İlk kez karşılaştığımız ve hiç konuşmadığımız bir kişi için, duruşundan hiç hoşlanmadım deriz. Bir kişi hayatında ilk defa karşılaştığı kişiyle ilgili olan kanaatini o kişinin kendisine olan bakışları bile oluşturabilir.

İnsanın mesafesi, hareketleri, ses tonu, diksiyonu gibi durumlar onun beden dilinin en mühim özellikleridir. İnsan başka bir insanla iletişim kurmaya başladığı zaman iletişim kurduğu insan onun bu hareketlerin, ses tonu, diksiyonu gibi özelliklerine bakarak onun hakkında kafasında bir kanaate varır.

O özellikler insanın ruh hali hakkında veri elde edilmesinde başrol oynar. Ruh halini anlamak için bir hareketin bile yeterli olduğu durumlar vardır. Bu yapılan bir harekete kızgınlığı ifade eden kaş çatma hareketi örnek olarak gösterilebilir.


Beden Dilinin Psikolojiye Etkisi adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Aşağıdaki görsele tıklayarak Instagram’dan bize destek olabilirsiniz.

Bir Anda Her Şey Değişti < Bu makale ilgini çekebilir!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
6 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

İlginç İlginç
1
İlginç
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Zaman Kaybı Zaman Kaybı
0
Zaman Kaybı
BizceNet
Bizce Editörü. Teknik İşler Müdürü. Ortak Hesap.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizce.net ve e-niyi.com iş birliğini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yepyeni bir platform, onlarca kategoride yüzlerce öneri

listesi bulabileceğiniz bir web sitesi.

En İyiler Listesi | 2020

Yazı Formatı Seçiniz
Test
Karakter, Kişilik Testleri gibi detaylı testler oluşturmaya yarar.
Doğru / Yanlış Testi
Tek doğru seçenekli basit testler yaratmak için kullanılır.
Makale
BizceNet içerikleri oluşturmaya yarar. Makalelerinizi bu seçenekle oluşturabilirsiniz.
Liste
Klasik İnternet Listeleri oluşturur. (Kitap Önerileri, En Çok Tercih Edilen Ürünler gibi)