7-13 Nisan Dünya Sağlık Haftası

7-13 Nisan Dünya Sağlık Haftası

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Anayasası 7 Nisan 1948 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu nedenle 7 Nisan “Dünya Sağlık Günü” ve 7-13 Nisan haftası ise “Dünya Sağlık Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu hafta boyunca tüm dünyada çeşitli etkinlikler ve seminerler düzenlenmektedir. Bunların amacı toplumu sağlıklı yaşamla ilgili bilinçlendirmek ve önemine dikkat çekmektir.

Sağlıklı yaşamak dünya üzerindeki her bireyin en önemli isteğidir. Ayrıca bireylerin sağlığı toplumun da sağlığını temin eder. Dünya üzerinde, yaş ortalaması gün geçtikçe artmaktadır. İnsanların yaşlılık süreci gelişen teknoloji ile birlikte eskiye göre çok daha uzun olmakta. Bu nedenle yaşlılık döneminde bile sağlıklı kalabilmek önem kazanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü de son yıllarda bu konudaki çalışmalarını arttırmıştır. Sadece gençlik döneminde değil yaşlılık döneminde de sağlıklı kalabilmek hem manevi hem de maddi olarak önemlidir.

Her yıl kutlanan bu haftada bir tema seçilir. Dünya üzerindeki tüm insanlar için sağlık hizmetlerine iyi ve zamanında erişim hala mevcut değildir. Dünyanın uzak bölgelerinde yaşayan insanlar sağlık hizmetlerindeki temel tesislere çok daha az erişime sahiptir. Bu kapsamda Dünya Sağlık Örgütü tarafından Dünya sağlık gününün 2020’de kutlanacağı ana tema ‘Evrensel Sağlık’ olarak belirlenmiştir.

Peki bizler daha sağlıklı olabilmek adına neler yapmalıyız?

Hepimiz sağlıklı bir yaşam sürmek, mutlu ve kendimizi iyi hissederek yaşamak isteriz. Ancak bunun, çoğu zaman hiçte kolay olmadığını düşünür, denediğimiz yöntemlerle de hemen bir sonuç alamayınca genelde pes ederiz. Peki gerçekten sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek düşündüğümüz kadar zor mu?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki. Özellikle iş, günlük hayattaki alışkanlıklarımızı değiştirmeye geldiğinde hepimiz zorlanırız ve yaptığımız bu değişikliklere adapte olmak zaman alır. Ancak bu demek değildir ki sağlıklı olabilmek zordur. Hayır, aslında gereken çabayı gösterip istikrarlı bir şekilde kendi hedeflerinize uygun ve sizi fazla zorlamayacak bir yol belirlerseniz ve en önemlisi bunu kendinizi baskı altında hissettirerek, emir vaki şekilde yapmaktansa bunu bir yaşam biçimi olarak görüp daha olumlu yaklaşmanız hem bedenen hem de mental olarak size daha iyi hissettirecektir.

Örneğin günümüzdeki “diyet” algısının negatif etkilerini sık sık çevremizde ve hatta kendimizde görmekteyiz. Oysaki sağlıklı beslenmeyi kilo verme ya da alma gibi bir amaç doğrultusunda değil de, sadece sağlıklı bir hayat sürebilmek adına yaptığımızı düşünmek bizi, kendi kendimize kurduğumuz baskıdan,stresten ve yasaklardan uzaklaştırır. Kısacası iş birazda sizin bu konu üzerinde oluşturduğunuz olumlu ya da olumsuz bakış açısı ile alakalı. Önyargılı olmayıp, hiçbir şeyin de imkansız olmadığını unutmayın. Sizlerin isteyipte yapamayacağı hiçbir şey yoktur.

İşte sizleri daha sağlıklı bir yaşama yöneltecek 5 alışkanlık

1) Bol bol su için.

Suyun faydaları saymakla bitmiyor. Metabolizmayı aktif tutup hızlandırmada büyük önem taşıyan suyu özellikle her sabah uyandığınızda ve yiyeceğiniz yemeklerden yarım saat önce için. Su içmek yenilen gıdaların daha kolay sindirilmesine yardımcı olur. Ama bunlar dışında gün içerisinde bol bol su tüketimi yapın. Herkesin dediği gibi en az 2 litre.

2) 20/20/20 kuralını uygulayın.

20 dakikada bir, 20 saniye süresince, 20 metre ve ötesine bakarak gözlerimizin dinlenmesine imkan tanıyabilir, göz kuruluğunun önüne geçebiliriz. Sürekli teknoloji ile iç içe kaldığımız bu yıllarda göz sağlığımızı korumak çok önemli.

3) Her sabah 10-15 dakika bile olsa esneme hareketleri ve ya meditasyon yapın.

Bunu belki bir çok okuduğunuz yazıda gördünüz ancak gerçekten sabahları kalktığınızda bedeninize,düşüncelerinize yani kendinize odaklanıp belki de çok yorucu geçecek bir gün öncesi ayıracağınız vaktin sizi gün boyu daha motive ve güne daha sağlıklı başlama açısından da etkili bir yöntem olduğu fark edeceksiniz. Unutmayın burada iş tamamen odaklanmakta.

4) Sürekli alışkanlıklardan kurtulun.

Her günü monoton, tekrar eden sıkıcı bir hayattansa, her sabah yediğiniz aynı kahvaltı öğünlerini değiştirmek ya da geceleri yediğiniz atıştırmalıkları yemeyi azaltıp beslenmenizi daha programlı hale getirmek ve ya her zaman kalktığınız saatten 1 saat daha erken kalkmak gibi basit şeylerle günlük sahip olduğunuz ve sizi negatif yönde etkileyebilecek alışkanlıkların yerini farklı ve size bir şeyler katacak yönde değiştirin.

5) En önemlisi kendinize vakit ayırmayı asla unutmayın.

Sevmeniz gereken ve iyi bakmanız gereken en önemli kişinin kendiniz olduğunu asla unutmayın. Her gün, kendinize sevdiğiniz bir şeyle ilgilenecek yada sizin yararınıza olan bir şeyler yapmayı deneyin. Örneğin;

  • Evde yiyeceğiniz yemeğinizi kendiniz yapın.
  • Sebze ya da meyve smoothieleri hazırlayın.
  • Hobilerinize zaman ayırın.
  • Düzenli egzersiz yapın.
  • Hedefleriniz için para biriktirmeye çalışın.
  • Zararlı alışkanlıklarınız varsa kendinize onlardan uzaklaşabilmek adına bir çözüm yolu üretin.
  • Pahalı eşyalar yerine, değerli anılar biriktirin.
  • Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın ve kendinizi her bir özelliğinizle kabullenip sevmek için her şeyi yapın. Unutmayın ki bu hayata bir kere geliyoruz ve kendimizi sevmeden geçireceğimiz bir ömür bize asla iyi gelmez.

Hayatınızda neler yaptığınızı fark edin. Size zarar veren, kötü etkileyen, yapmamanız gereken alışkanlıklarını fark edin. Sevdiğiniz, gelişmek istediğiniz konuları da fark edin. Kendinizi tanıyın ve o kişiye sevebileceği ,mutlu olacağı, sağlıklı olacağı en uygun yolları gösterin.

Bizce ailesi  olarak herkesin “Dünya Sağlık Günü”nü kutluyoruz.

Ve herkese sağlıklı ve mutlu bir hayat diliyoruz.


7-13 Nisan Dünya Sağlık Haftası adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Aşağıdaki görsele tıklayarak Instagram hesabımızdan bize destek olabilirsin.